Sajtótájékoztatót tartott a Nemzeti Nyomozó Iroda, a Semmelweis Egyetem és a dél-koreai rendőrség képviselője Budapesten a dunai hajóbaleset halálos áldozatainak azonosításáról.
Keller Éva, a Semmelweis Egyetem Igazságügyi és Biztosítás-orvostani Intézetének igazgatója arról beszélt, hogy ők a helyszínt biztosítják a halottvizsgálat elvégzéséhez, orvosszakértőik pedig a rendőrök munkáját segítik, például különös ismertetőjegyeket keresnek a holttesteken.
A professzor hangsúlyozta, hogy a testek azonosítása mindig a rendőrség feladata, ezt nem az orvosszakértők végzi, hanem a rendőrök, méghozzá az Interpol úgynevezett DVI (disaster victim identification) – azaz a katasztrófák áldozatainak azonosítására bevezetett – protokoll alapján.
Kreitz Zsuzsanna rendőr-alezredes, a Nemzeti Nyomozó Iroda Bűnügyi Technikai Főosztályának vezetője a DVI protokollt ismertetve elmondta: a magyar szakemberek munkáját dél-koreaiak is segítik, ami azért fontos, mert így az azonosítás során közvetlenül hozzá tudnak férni a külföldi áldozatok hazájának adatbázisaihoz, ami gyorsítja a folyamatot.
A katasztrófák áldozatai általában olyan mértékben roncsolódnak, hogy lehetetlen őket fényképek alapján azonosítani, így ehhez ujjnyomokat, DNS-mintákat és a fogazatot vizsgálják – magyarázta az alezredes.
Nem lesz kötelező a boncolás: a hajótragédia miatt módosíthat az Orbán-kormány
Három miniszter közös javaslatára módosítanák a halottakkal kapcsolatos eljárásról szóló jogszabályt - derül ki a birtokunkba került, még titkos előterjesztésből. A Hableány tragédiája után pár nappal készült tervezet lényege, hogy kivételes esetekben - kegyeleti okból - mellőznék a kötelező boncolást. Így tömegszerencsétlenségek vagy természeti katasztrófák esetén is rugalmasabb lenne a procedúra, hogy az áldozatok családjai mielőbb eltemethessék szeretteiket.
A dél-koreai rendőrség Interpol-vezetője az eseményen arról beszélt, hogy a Dél-Koreából érkezett szakértők az ujjnyomok felvételét és vizsgálatát végzik, eddig minden áldozatot így azonosítottak. Náluk ugyanis az első személyigazolvány kiváltásakor mindenkitől ujjlenyomatot vesznek, amelyeket egy adatbázisban tárolnak.
Az is elhangzott, hogy az ujjlenyomatok alapján akár három hónapig vízben maradt holttesteket is azonosítani tudnak, amennyiben a víz hőmérséklete nem haladja meg a 30 Celsius-fokot.
A hvg.hu kérdésére azt nem árulták el, hogy a már azonosított 15 dél-koreai áldozatot hazaszállították-e már.