Vállalkozás hvg.hu 2019. június. 05. 10:10

Kapkodhatnak a figyelmetlen cégvezetők, nem viccel a NAV a legszigorúbb büntetéssel

Milyen következményei vannak annak, ha egy társaság elmulasztja, illetve a május 31-ei határidőt lekésve küldi be 2018. évi beszámolóját? Ezt mutatta be az Adózóna.

Nagyon sok társaság a május 31-i határidő előtti utolsó napokban nyújtott be a 2018-as éves beszámolóját, és sokan késnek. Az az előző év tapasztalatai alapján már látszik, hogy a beszámolási kötelezettség elmulasztását nem csak elviekben büntethetik kényszertörléssel, tényleg alkalmazzák ezt a büntetést. Néhány éve elkezdődött szinte az összes, a számviteli beszámolóját elmulasztó társaság kényszertörlési eljárása, illetve az ezt megelőző adószámtörlés. Ezzel kapcsolatosan óriási a kapkodás és az ijedtség, pedig az eljárást időben vissza lehet fordítani.

Az első lépés a NAV-tól egy felszólítás a pótlásra, 30 napos határidővel. Ha a cég nem pótolja a beszámolót, 200 ezer forint mulasztási bírság kiszabása mellett megint kap 30 napot. Az újabb 30 nap leteltét követően viszont már adószámtörlő határozatot küld a NAV, amelynek véglegessé válását (15 nap) követően értesíti  a cégbíróságot. Ez után a cégbíróság külön felhívás nélkül elrendeli a kényszertörlést, amelynek véglegessé válásáig (15 nap) még mindig van idő cselekedni.

Vagyis ha kis csúszás van, az komoly problémákat még nem okoz, de mindenképp sietni kell a pótlással. És anyagilag így is rosszul járhat, aki késlekedik: nem csak a 200 ezer forintos mulasztási bírság miatt, hanem azért is, mert az adószám törlésével az összes adólevonási lehetőség, amellyel korábban nem éltek, elenyészik, akkor is, ha utána nem jutnak el a kényszertörlésig.

További részleteket az Adózónán olvashatnak.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.