Vállalkozás hvg.hu 2019. május. 21. 13:06

Többet dolgozik ma az átlagos magyar, mint egy jobbágy a középkorban

Ugyan sokkal jobb a helyzet, mint az ipari forradalom alatt, de egy XIII. századi jobbágy csodálkozna azon, mennyire sokat kell ma dolgozni.

Tévhit, hogy most lenne rövidebb munkaidejük az embereknek, mint a középkorban – írta a Mult-kor.hu. Egymás mellé tették ugyanis az OECD statisztikáit és Juliet Schor A túldolgoztatott amerikai: a szabadidő váratlan hanyatlása című könyvének adatait. A könyv még 1993-as, a megállapítása viszont a frissített adatokkal együtt is érvényes: most több a munkaidő, mint több száz évvel ezelőtt.

Egy angol paraszt a középkorban nagyjából 1620 órát töltött évente munkával a könyv számításai szerint. 2017-ben egy átlagos magyar munkavállaló évente 1740 órát töltött munkával, míg az Egyesült Államokban ugyanez a szám 1780 óra.

A magyarázat egyszerű: a földeken dolgozó emberek több száz évvel ezelőtt nagyon sok szabadidőhöz jutottak akkor, amikor az időjárás miatt nem lehetett mit csinálni, ráadásul az egyház is rengeteg kötelező munkaszüneti napot iktatott be. A XIII. században például akár 25 hét szabadidő jutott egy évben. A XIX. században aztán az iparosítás 70-80 órás munkaheteket hozott, ami valóban gyakorlatilag pihenő nélküli rabszolgamunkát jelentett – a munkásmozgalom küzdelme a nyolcórás munkanapért a régi életformához való visszatérést célozta meg.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.