Legkorábban jövő hétre rendeződhet a válsághelyzet, amelyet az okozott, hogy szennyezett olaj került a vezetékbe. Kérdés, mi lesz a magyarországi ellátással.
Ukrajna leállította a kőolajszállítást Európa felé, miután kiderült: szennyezett kőolaj került a Barátság kőolajvezetékbe – derül ki az Ukrtransnafta közleményéből, amelyet az Interfax idéz. Az ukrán társaság azzal indokolta a döntést, hogy az Oroszországból érkező kőolaj minősége nem éri el a megfelelő minőséget, a Transznyefttel kötött szerződése értelmében ebben az esetben dönthet a szállítás felfüggesztése mellett. Az ukránok ugyanakkor rá is kényszerülnek erre – folytatódik a közlemény –, hiszen a szlovákiai Budkovicében nem veszik át a kőolajat, a kelet-magyarországi Fényeslitkén pedig nincs erre szabad kapacitás. A társaság azt is jelezte: az ukrajnai brodi tárolójában rekedt olaj károkat okozhat a berendezésekben.
A Reuters tudósítása szerint az oroszok pénteken Minszkben egyeztetnek a lengyel, a belorusz és az ukrán hatóságokkal a helyzet konfliktusmentes rendezéséről.
A múlt héten derült fény arra, hogy egy orosz termelőtől a megengedettnél jóval magasabb klórtartalmú kőolaj került a Barátság vezetékbe, amely tönkreteheti a finomítóberendezéseket is. Fehéroroszország kedden jelentette be, hogy felfüggesztette a Lengyelországba, a balti államokba és az Ukrajnába irányuló benzin- és dízelolaj-kivitelét, mert az Oroszországból érkező nyersolaj-szállítmányok szerves klórvegyülettel szennyezettek.
Az Transznyefty a Reuters híre szerint úgy ítéli, tiszta olaj legközelebb április 29-én juthat el a fehérorosz határra, ahol a vezeték kettéválik.
Az északi szakaszra jutott szennyezés miatt a lengyel PKN Orlen és Lotos, illetve a Total, a Shell, az Eni és a Rosneft németországi finomítóiba sem érkezik ellátás. Elemzők szerint a hányzó ellátást nem lehet teljes egészében pótolni alternatív forrásokból. Emiatt áremelkedéssel is számolni kell.
A Mol csütörtök délután azt közölte, hogy tisztában van a szennyeződéssel, a vezeték Magyarország felé tartó déli szakaszán - Szlovákiában és Magyarországon - a Mol és a Slovnaft több szakaszon, illetve a belépési ponton is rendszeresen ellenőrzi és méri a kőolaj minőségét. Eddigi tapasztalatok szerint a kőolaj minősége megfelel az előírásoknak - áll a közleményben.
Megkerestük a céget, hogy reagáljon a pénteki fejleményekre, a Mol későbbre ígért tájékoztatást.