Vállalkozás HVG 2018. október. 10. 11:49

Baráti kölcsönből venne állami bankot Mészáros Lőrinc?

A Takarékbank hiteléből vett újabb MKB-részvényeket Mészáros Lőrinc és felesége. Az akció már az állami Budapest Bank bekebelezését készítheti elő.

Nem saját bankjához, az MKB-hoz fordult kölcsönért Mészáros Lőrinc, hanem a földijeként és üzlettársaként ismert, nemrégiben Londonba is vele utazó Vida József által irányított Takarékbankhoz, hogy pénzt szerezzen a feleségével közösen birtokolt Rkofin Kft. Méghozzá arra, hogy növelje Mészárosék tulajdonrészét éppen az MKB-ban: a hitelből 5 milliárd forintért vásárolhatta meg az MKB 13,6 százaléknyi részvényét. Egyelőre nem tűnik valószínűnek, hogy Mészáros ne tudná fizetni a törlesztőrészleteket, ám ha mégis így történne, a részvények tulajdonjoga a Takarékbankra száll át.

A Takarékbank nem csak a felcsúti milliárdost segítette ki az elmúlt időszakban, nemrég Schmidt Mária is 5,74 milliárdot kapott, hogy növelje befolyását tőzsdei cégében, a Budapesti Ingatlan Nyrt-ben. Az MKB pedig az utóbbi néhány évben két kézzel szórta a milliárdokat a kormányközeli vállalkozóknak, Andy Vajna és Mészáros Lőrinc cégei is részesültek hitelből.

Mészáros Lőrinc célja azonban egyre világosabbnak tűnik az MKB-ban meglévő tulajdonrésze növelésével: egyre többen rebesgetik kormányzati körökben, hogy az üzletember uralta pénzintézet ajánlatot tehet az állami Budapest Bankra. A BB privatizációját illene persze független vagyonértékelésnek és pályázatnak is megelőznie, és a feltételek könnyedén az MKB-ra szabhatók.

További részletek a HVG legfrissebb számában.

HVG
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.