Vállalkozás Lengyel Miklós 2018. február. 20. 13:36

Pénz, hatalom, maffia: Bangkok végzetét okozhatják a masszázsszalonok

Legalábbis a hatóságok így gondolják, ezért erőteljes razziákkal nyugtalanítják ezeket az intézményeket Thaiföld tízmilliós fővárosában. Erkölcsi felháborodás sarkallná a katonai diktatúrát, mely vaskézzel irányítja a délkelet-ázsiai országot? Szó sincs róla.

 Környezetvédelmi problémák miatt akarják bezárni a híres,nevezetes intézményeket, melyek oly sok pénzt hoznak, hogy abból jut bőven a "védelmet nyújtó" katonáknak és rendőröknek is. Az Angyalok városa (ezt jelenti Bangkok thai neve) vagyis Krung Thep süllyed. Évente több centimétert veszít, mert annak idején kiszárították a mocsarat, és arra építették a fővárost. Csak épp nem számoltak tízmillió lakossal és az óriási felhőkarcolókkal. Meg a kismillió masszázsszalonnal, amely a híres szappanos masszázst nyújtja a megfáradt vándoroknak. Ezek a szalonok, melyek szexuális szolgáltatásokat is nyújtanak, rengeteg vizet használnak. Lehetőség szerint ingyen...

Ilyenkor télvíz idején az északi félteke gazdag országaiból turisták százezrei vándorolnak Thaiföldre az időjárás, a tenger, a thai konyha és a híres nevezetes thai masszázs miatt. A fő vonzerő a masszázsszalonokban a szappanos masszázs. Ilyenkor megfürdetik a betérő vendéget, aki aztán fürdőzés közben elgondolkodhat a folytatáson. Ha erotikus masszázst is kíván, akkor persze többet kell fizetnie. De lehet, hogy épp ezért jött Bangkokba.

Rengeteg vizet használnak a masszázsszalonok, ezért süllyed a főváros

– dühöngött a rendőrfőnök, aki megindította kissé meglepett csapatait a masszázsszalonok ellen. A vígan időző turisták kissé meglepődtek az Embassy, a Copacabana, a Long Beach vagy épp a The Lord nevű masszázsszalonban, hogy egyenruhások zavarják meg a mulatságot. Nem őket ellenőrzik, hanem a vízfogyasztást. A rendőrök mindenütt a vízórához rohannak, hogy megállapítsák azt, amit már úgyis tudnak: a masszázsszalonok lopják a vizet a vízhálózatból vagy a Chao Praya folyóból. A rendőrök csinos büntetést állapítanak meg, és közlik: ha nem változtat vízfogyasztási szokásain a jeles műintézmény, akkor bezárják.

Csakhogy Thaiföld egyik legfőbb bevételi forrásáról van szó. Konkrét összeget senki sem említ, hiszen az adóhatóság tájékoztatása nem épp nemzeti erény Thaiföldön sem. A vendégek sem szoktak számlát kérni. Az amerikaiak még a hatvanas években, a vietnami háború idején fedezték fel Thaiföldet, ahol a harcokban megfáradt katonák kipihenhetik magukat, és élményekkel töltődhetnek fel. Azóta ez többmilliárd dolláros iparág lett. A thai masszázs immár világmárka – írja a párizsi Le Monde.

 Csinálják a tengerparton és ne a fővárosban

– figyelmeztette az érdekelteket a rendőrfőnök. De miért lett egyszerre ennyire sürgős a környezetvédelem a rendőrségnek? Bangkok évek óta süllyed, ilyen közel lenne a vég? Ebben sokan kételkednek, azt valószínűsítve, hogy a maffiák háborújáról van szó. A tengerparti masszázsszalonok megsokallták azt, hogy sok potenciális vásárló megáll a fővárosban, hogy ott élvezze a szappanos masszázst. Így mozgósították kapcsolataikat a hadseregben és a rendőrségnél, hogy valamilyen módon lenyomják a konkurenciát. Kétség kívül egy vendég sem szereti, ha épp meztelenül élvezkedik egy szalonban, amikor rajtaüt a rendőrség. Igaz, hogy nem őt igazoltatják hanem a vízórát keresik.

Nem ezért fizetünk hatalmas védelmi pénzeket – morgolódnak a masszázsszalonok tulajdonosai. Csakhogy közülük sokan a régebbi rendszert támogatták, melyet a katonák megbuktattak. Ezért az ellenük indított támadásnak van politikai üzenete is: a diktatúra azt szereti, ha a masszázsszalonok csakis neki hoznak pénzt, a betiltott ellenzéknek nem jut semmi. Elvben a hadsereg megígérte a demokratikus választásokat, de ez nem túlságosan sürgős. Az viszont igen, hogy a masszázsszalonok csakis nekik tejeljenek. Közben pedig Thaiföld fővárosa, az Angyalok városa süllyedhet tovább.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?