Vállalkozás Lengyel Miklós 2018. január. 10. 13:49

Harmincévesen százmilliárdokat érő cége van, ami még csak nem is nyereséges

A grafikai tervezés borzasztóan munkaigényes – döbbent rá tanulás közben egy közgazdaságot tanuló lány Nyugat-Ausztráliában. Perthben, az egyetemen legalább fél évbe telt, amíg valaki egyáltalán eljutott a kezdő szintig. Nem lehetne ezt felgyorsítani?

Melanie Perkins és barátja elkészítette a Canva alkalmazást, amely laikus webes felhasználóknak segít profi vizuális élmény kialakításában. Az akkor 22 esztendős lány pedig elrepült a Kaliforniába, a Szilícium-völgybe, hogy befektetőt találjon. Bill Thai, a startup cégek egyik támogatója fogadta is, de nem nagyon figyelt rá. Ebédelt és közben állandóan telefonált. Pedig a csinos fiatal lány bevetette a kereskedelmi csodafegyvert: állandóan utánozta a partnere testbeszédét. Ezt ajánlják a tankönyvek, de Bill Thai esetében nem hatott. Vagy mégiscsak? Ha ő maga nem is szállt be pénzzel, de hasznos címeket és telefonszámokat adott. Így beindulhatott a vállakozás. Amely arra az egyszerű ötletre épült, hogy az angolszász országokban a középiskolák évkönyveket adnak ki, és azokat maguk tervezik. A Canva ezt is megkönnyíti. Így aztán a startup cég letarolta először az ausztrál, majd az új-zélandi piacot. Ma már 179 országban vannak felhasználóik – több mint 10 millióan. A sikert látva Bill Thai is beszállt.

Minden szép és jó lenne?

Korántsem. A BBC utánanézett a startup cég éves eredményének, és az bizony veszteséget mutat. Akkor mitől számít egymilliárd dollárosnak (263 milliárd forint) a vállalkozás, melyet Perth városában, a mama szalonjában indított el a most 30 éves Melanie Perkins? Azért ilyen magas az összeg, mert a piacon ennyit ér. Startup cégek esetében mindig a növekedési potenciál az első. Miután igen dinamikusan bővült a cég és az egész világon veszik a design szoftvert, ezért a nulláról indult vállakozás most itt áll. Ez persze nem megy magától: Melanie Perkins – éppúgy mint Bill Gates annak idején – kimaradt az egyetemről. Ausztrália ennek a vállalkozó szellemnek is köszönheti, hogy a fejlett államok közül egyedül itt volt töretlenül válságmentes a gazdaság növekedése az elmúlt 25 évben. Melanie Perkins pedig, aki még mindig együtt van barátjával és üzletfelével, minden energiájával arra tör, hogy a felhasználók számát 10-ről 100 millióra növelje, és persze, hogy végre nyereségessé is tegye startup cégét.

Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.