Nőtt a legnagyobb eredményű magyar cégek nyeresége – a lemaradóké viszont riasztó mértékben csökkent. A legügyesebben a szolgáltatószektorba tartozók forgatják a pénzt, de persze azokat a cégtulajdonosokat se kell sajnálni, akik egyszerűen jól válogatják meg a barátaikat.
Jobb évük volt tavaly a magyarországi nagyvállalatok tulajdonosainak, mint a vállalataiknak. Miközben az 500 legnagyobb cég árbevétele (toplistánk a múlt heti HVG-ben) szerény 1,5 százalékkal nőtt, a nyereségük 44 százalékkal lett nagyobb az egy évvel korábbinál.
Még szebb a kép, ha egy másik rangsort nézünk: az árbevételi rekorderek helyett a legnagyobb nyereséget elért 500 cégnek a HVG e heti számában megjelenő toplistáját. Az ebben szereplő 500 vállalat együttes nyeresége egy év alatt 62 százalékkal nőtt. Ez azt jelenti, hogy 100 forint árbevételből az előző évi 6 forinttal szemben átlagosan 8,40 forint hasznot tehettek zsebre.
De persze a nyereségre soha nincs garancia. Az előző évi toplista szereplői közül csak 335 került be most is az első 500-ba; a kiesettek 2015-ös nyeresége 2016-ban az ötödére zsugorodott.
Az 500 legnagyobb nyereségű cég közel negyede valamilyen szolgáltatásból él. Közöttük egészen egzotikus tevékenységet folytatók is akadnak, elsősorban a világcégek magyarországi leányai körében. Vannak például, amelyek a cégtestvéreiknek nyújtott hitelek kamatából értek el rekordnyereséget – persze úgy, hogy a hitelbe adott pénzt ők is az anyavállalatuktól kapták. Ennek az első ránézésre értelmetlennek tűnő pénztologatásnak nagyon is van értelme: a bevételek és a nyereség országok közötti tologatása azért, hogy közben a Földön elérhető legtöbb adózási kiskaput ki tudják használni.
Hasonló oka van annak is, hogy csak a top 500-ban 7 olyan, Magyarországon semmiféle érdemi tevékenységet nem végző cégecske is akad, amelynek – papíron – egy-egy, általában a Mexikói-öbölben álló tengeri olajfúró torony van a birtokában. Bevételük és nyereségük abból származik, hogy ezeket a tengeri monstrumokat bérbe adják – nemegyszer a saját cégtestvéreiknek.
Van azonban egy másik, ugyancsak egzotikus útja is annak, hogy egy cégnek jól menjen a szekere: jóban kell lenni azokkal a potentátokkal, akikkel érdemes jóban lenni. Mészáros Lőrinc felcsúti polgármesternek például két cége is feltűnik a rangsorban, ezzel az 1800 lelkes Fejér megyei település is bekerült azoknak a falvaknak az elit csapatába, amelyek több, a legnagyobb eredményűek toplistáján szereplő cégnek is otthont adnak. Részletek az e heti HVG-ben.