Vállalkozás hvg.hu/MTI 2017. szeptember. 01. 20:30

Rászállt az UEFA a PSG-re, kizárás is lehet a vizsgálat vége

Minden idők két legdrágább átigazolását vizsgálja az UEFA.

Az Európai Labdarúgó Szövetség (UEFA) vizsgálatot indított a Paris Saint-Germain ellen, hogy kiderüljön, a francia klub betartotta-e pénzügyi fair play szabályait. A párizsiak világrekordot jelentő 222 millió euróért szerezték meg a brazil Neymart az FC Barcelonától, majd a hónap végén leigazolták Kylian Mbappét az AS Monacótól 180 millió euróért, amellyel a francia tinédzser minden idők második legdrágább játékosa lett Neymar után. "A vizsgálat a klub rekordigazolásaira fókuszál" - olvasható az UEFA mai közleményében.

Az FC Barcelonának nem állt szándékában elengedni a 25 éves Neymart, aki így kénytelen volt a szerződése záradékában szereplő 222 millió eurós kivásárlási árra hivatkozni, s azt - valószínűleg új klubja segítségével - rendezni. A katari tulajdonban lévő PSG a mostani szezonra Mbappét kölcsönben szerezte meg, majd végleg megvásárolja a válogatott szélsőt. A klub ezzel a megoldással éppen azt igyekszik elérni, hogy kevésbé legyen kitéve az UEFA szankcióinak a pénzügyi fair play-szabályzat megsértése miatt.

A pénzügyi fair play az UEFA szándéka szerint az európai klubfutball pénzügyi rendszerének "egészséges működését" szolgálja, 2011 óta él és az UEFA által szervezett sorozatokban résztvevő kluboknak mutat irányt. Amennyiben az érintettek nem tartják be a feltételeket, büntetésre számíthatnak, ami akár kizárás is lehet az UEFA rendezvényeiről, így a BL-ből is.

Ez a szabályzat a kiadások és bevételek arányát szabályozza. Szezononként 5 millió euróval többet költhet egy klub annál, mint amennyi a bevétele a 2015 és 2018 közötti ciklusban. Ezt a deficit-keretet ugyanakkor túl lehet lépni úgy, hogy a tulajdonos vagy egy támogatócsoport közvetlenül kifizeti az összeget - ezzel kívánja az UEFA megakadályozni, hogy óriási adósságok halmozódjanak fel. A három idényre összesen 30 millió euró a túllépés felső határa - a stadionépítésekre, az utánpótlásra és a női futballra költött pénzek ebbe nem számítanak bele.

hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.