Hiába vetettek ki adót a környezetszennyező táskákra, így is évi hétszázmillió fogyott belőle. Mostantól egy sem kerül a boltokba.
Mától nem lehet kapni egyetlen nagy-britanniai Tesco pénztáránál sem műanyag bevásárlótáskát. A cég elsőként a brit áruházláncok közül úgy döntött: leállítja a műanyag kis szatyrok eladását, helyette 94 százalékban újrahasznosítható anyagokból készült táskákat fognak árulni. Ez ugyan kétszer annyiba fog kerülni, mint az eddig használt táskák, 5 helyett 10 pennybe, de ha valaki a sérült vagy elszakadt táskáját visszaviszi a boltba, ingyen kap helyette újat.
A Tesco szóvivője azt is bejelentette: minden eladott táska árának 40 százalékát jótékony célokra fogják fordítani, a többi fedezi az előállítás költségeit és az adókat. A rendszer tesztje alatt így 6400 szervezet kapott összesen 33 millió fontot – írta a Guardian. Nagy-Britanniában 2015-ben vetettek ki darabonként 5 penny adót minden egyes eldobható műanyag táskára (vagyis a Tesco pontosan annyi pénzt kért el ezekért, amennyit le kellett adóznia). A környezetvédelmi minisztérium úgy számolt, hogy azóta 85 százalékkal csökkent az eladott táskák száma, de csak a Tescótól is évente 700 milliót vettek.
Mielőtt az egész országban bevezették volna az új rendszert, három városban – Aberdeenben, Dundee-ban és Norwichban – már tíz héten át tesztelték: a vásárlók 25 százalékkal kevesebbet vettek az újrahasznosítható szatyrokból, mint korábban az eldobhatókból.