Vállalkozás hvg.hu 2017. július. 18. 16:18

Ilyen még nem volt: a bank fizet a hitelt felvevő ügyfélnek

Egy hitelek közvetítésével foglalkozó portál, a német Smava kínálatában már negatív kamatú hitelt is találni. Igaz, akciósan. A Smava számításai szerint az adós felvesz 1000 eurót, de csak 994-et fizet vissza a banknak, ami -0,4 százalékos kamatnak felel meg.

A hírt kiszúró portfolio.hu emlékeztet arra, hogy  EKB már 2014 júniusában negatív egynapos betéti kamatot vezetett be, a lépéssel az EKB az első nagy jegybank lett, amely ezt kipróbálta. Mindez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a jegybanknál parkoltatott fölös pénzeken veszteséget szenvednek el a bankok.

A negatív jegybanki betéti ráta célja, hogy olcsóbbá tegye a hitelfelvételt a vállalkozásoknak és a háztartásoknak, ugyanakkor a bankok egy-két kivételtől eltekintve sem a befektetésekre nem szedtek, sem a hitelekre nem fizetnek negatív kamatot. Az előbbivel ügyfeleket veszíthetnek, utóbbi pedig veszteséges lenne.

Amikor mégis előfordul ilyen, akkor általában a nagyvállalati, nagy összegű befektetésekre szednek negatív kamatot, a lakossági befektetéseket már jóval ritkábban sújtják negatív kamattal. A Commerzbank például 2014 őszén jelentette be, hogy a nagy összegű vállalati betétekre negatív kamatot fognak felszámítani. Idén márciusban fordult elő először, hogy Németországban a Köln-Bonn szövetkezeti hitelintézet a lakossági ügyfelek betétjére negatív kamatot hirdetett meg.

A mostani lépés azonban történelminek számít, hiszen már nem befektetésre szedett negatív kamatról van szó, hanem lakossági hitelt adnak negatív kamattal.Vagyis a bank azért fizet, hogy pénzt adhasson kölcsön. Ahhoz, hogy ez az üzlet önmagában nyereséget termeljen, a hitelt kínáló Fidor Banknak mélyen negatív kamat mellett kellene betétet gyűjtenie. A magát innovatív online bankként hirdető Fidor azonban nyilván befektetésként tekint ezekre a hitelekre, ügyfeleket és hírnevet szereznek vele.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.