Vállalkozás hvg.hu 2017. április. 10. 13:40

Külföldi cég vásárolhatja meg az MNB rossz bankját

A régió egy nagy követeléskezelője terjeszkedne a magyar piacon is: szlovák-cseh kézbe kerülhet az MNB eszközkezelőjének szánt MARK Zrt.

A csehországi székhelyű APS Holding követeléskezelő szlovákiai érdekeltségével kezdett tárgyalásokat a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a Magyar Reorganizációs és Követeléskezelő zártkörű részvénytársaság (MARK Zrt.) 100 százalékának eladásáról – jelentette a jegybank. Az adásvételi szerződés megkötése és az ügylet zárása június végére várható.

A cég márciusban vásárolta meg a magyar UniCredit 42,7 milliárd forint értékű nem teljesítő jelzáloghitel-állományát, két partnerével közösen. A Portfolio úgy számol: az APS Holding teljes követelésportfóliója 5 milliárd euró környékén van, ilyen mérettel pedig a nagybankok körébe kerülne Magyarországon.

Az MNB 2014 novemberében alapította a MARK Zrt.-t azzal a céllal, hogy felgyorsítsa a banki mérlegek tisztulását és csökkentse a kockázatokat a bankrendszerben. A feladatának azt szánták, hogy a nagy összegű nem teljesítő ingatlanhitelek zöme piaci körülmények között kikerüljön a banki portfóliókból, és a hitelfedezetek elfogadható eredményességgel hasznosuljanak.

Akkoriban a vállalati problémás hitelek aránya évek óta 20 százalék felett volt, miközben a portfóliótisztítás piaca gyakorlatilag nem létezett. A problémás vállalati hitelállomány felét kereskedelmi ingatlanhoz kapcsolódó követelések adták.

A vállalati nemteljesítő hitelek aránya a 2015. év eleji 23 százalékról 2016 végére 11 százalékra csökkent, a nemteljesítő kereskedelmi ingatlanhitelek esetében a korábbi 48 százalékról 24 százalékra csökkent az arány – ismertette az adatokat a jegybanki közlemény.

A jegybank szerint a problémás eszközök kitisztulása a piac által vezérelve is gyorsan megvalósulhat, ahol a MARK Zrt. magántulajdonban is tovább tudja támogatni a portfóliótisztítást.

Címkék
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.