Az MNB vizsgálata szerint nem figyelt a cég arra, jövedelme alapján kinek mekkora hitelt adhat.
Húszmillió forint bírsággal sújtotta a Magyar Nemzeti Bank a Cofidis Magyarországi Fióktelepét, mivel egyes hitel- és pénzkölcsön-szerződéseinél megsértette a fogyasztók túlzott eladósodásának elkerülését célzó adósságfék-szabályokat. A jegybank ezen túl nyilvántartási és adatszolgáltatási problémákat is feltárt a banknál.
A 2015. január 1-jétől kezdődő időszakot áttekintő jegybanki vizsgálat megállapításai szerint a fióktelep több, hitelkiváltással együtt folyósított szabad pénzeszköznél nem alkalmazta az úgynevezett JTM-előírásokat, és egyes esetekben a jogszabályi limitnél magasabb törlesztőrészletet határozott meg ügyfeleinek. Az MNB azonosított olyan ügyleteket is, ahol a fióktelep figyelmen kívül hagyta a pár nappal korábban (általa és ugyanazon ügyfélnek) folyósított hitel törlesztőrészletét, holott a havi adósságszolgálatba az ügyfél valamennyi ismert hiteltartozását be kell számítani.
Problémát jelentett az is, hogy a fióktelep eljárásai nem álltak összhangban a túlzott eladósodást védő jogszabályi előírásokkal, így az előírt mértékű törlesztőrészlet sem volt szabályszerűen meghatározható az új hitelkihelyezéseknél.
A fogyasztók túlzott eladósodásának elkerülését célzó adósságfék-szabályok a hitelfelvételeknél – az igazolt nettó jövedelem és az ingatlan értékének függvényében – korlátozzák a törlesztőrészletek és felvehető hitelösszeg nagyságát is. Forintalapú, ingatlanfedezet mellett nyújtott jelzáloghitel esetén, ha a hiteligénylő(k) összevont havi nettó jövedelme 400 ezer forint alatti, a havi törlesztőrészlet legfeljebb e jövedelem 50 százaléka, míg a felvehető hitel összege a megvásárolni kívánt ingatlan értékének maximum 80 százaléka lehet.
Nem ez az első alkalom, hogy a jegybank megbüntette a gyorskölcsönt folyósító társaságot. 2014-ben a Providenttel és a Cetelem magyarországi leányvállalatával együtt szabott ki a cégre fogyasztóvédelmi bírságot, mivel szabálytalanul tüntették fel hiteltermékeik költségét.