Vállalkozás hvg.hu 2016. december. 02. 18:15

Kinyiffantja a boltokat a munkaerőhiány

Hiába van az egekben a bérköltség, a létszám nem nő, pedig sokan keresnek eladót. Így nem marad más a boltosoknak, mint a túlóra pörgetése, az meg nagyon drága.

Az eddigi tapasztalatok kétségtelenül alátámasztják, hogy a kisboltosok körében nagy a baj. Úgy tűnik, a munkaerőhiány sok boltost elvéreztetett már eddig is, hiszen 2016 első felében 2400-zal csökkent a kiskereskedelmi értékesítőhelyek száma. A kisboltosoknál 2700 volt a boltszámcsökkenés, ami úgy lehetséges, hogy a nagyobb láncok közben bővítették hálózatukat.

Szeptember végéig 326 milliárd forintot költöttek bérre a boltosok, ami a fizetésekre rakodó járulékokkal megfejelve 414 milliárd forint. Ez sokkal több, mint egy évvel korábban, akkor a teljes bérköltség – járulékokkal együtt – 368 milliárd forint volt. A különbség 46 milliárd forint, ami 12 százalékos többletkiadás, ennyivel emelkedtek a boltokban a fizetések háromnegyed év alatt – írja a blokkk.com kiskereskedelmi szakblog. A kiskereskedelmi forgalom közben ehhez képest csak 5 százalékkal emelkedett, a létszám pedig sehogy, sőt némileg olvadozott is év közben.

Az elmúlt években is folyamatosan emelkedett a bérköltség a boltokban, 2015-ben elérte az 500 milliárd forintot. De a 2012-es esztendőhöz mérve három év alatt együttesen elérte a növekedés százalékos ütemét, éppen csak túllépi a 2016. évit, tehát a legutóbbi háromnegyed évben már közel annyit löktek a béreken a boltosok, amennyit korábban három év alatt együttesen.

Sok választásuk nem maradt a boltosoknak, ezért megnyomták a túlóráztatást. Sikerült is a harmadik negyedévek tekintetében rekordot állítani, nem is kicsit. A korábbi években nem emelkedett másfél millió óra fölé a harmadik negyedéves túlóráztatás, akkor 1,523 millió óra lett. A boltosok tehát szívesen vennének fel több eladót, de sok helyen nincs is jelentkező, vagy kevesli a felkínált bért. A bért persze ki is kell fizetni valamiből, az pedig nem más, mint a bevétel. Jelenleg az átlagot tekintve ennyire futja, amihez hozzá kell tenni, hogy a multiknál az átlag felett fizetik az eladókat.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.