Vállalkozás hvg.hu 2016. október. 24. 10:32

Milliárdos áfacsalási ügyben javasol vádemelést a NAV

Egy szegedi nő és férje még offshore céget is alapított, hogy eltüntesse a fiktív áfaügyletekből származó bevételeit.

Mintegy másfél milliárd forint áfát csalt el egy szegedi könyvelőnő és a férje által vezetett társaság – ügyükben vádemelési javaslattal zárta le a nyomozást a NAV észak-alföldi szervezete.

A banda módszere a klasszikus uniós áfacsalós mintát követte: szerb–magyar vállalkozók több cég nevében főként étolajat, cukrot és húsipari termékeket importáltak Csehországból, Szlovákiából és Romániából, majd több fiktív magyar cégeken keresztül kis- és nagykereskedőknek, élelmiszeripari feldolgozó társaságoknak és multiknak értékesítették.

A Kunhegyesre és Szegedre bejegyzett vállalkozások nettó áron (áfa nélkül) szerezték be az árut, amit aztán itthon már áfával növelt áron adták tovább. A strómancégek beiktatásával azonban könyvelésükben belföldi – vagyis áfás – beszerzésnek tudták feltüntetni a vásárlást, az értékesítésből származó bevétel után pedig nem fizettek adót.

Itt még nincs vége a történetnek: a megszerzett pénz egy részét úgy próbálták tisztára mosni, hogy egy Cipruson alapított offshore cég számlájára utalták át.

Az előzetes letartóztatásban lévő házaspárnak üzletszerűen, bűnszövetségben elkövetett költségvetési csalás, pénzmosás, közokirat-hamisítás és hamis magánokirat felhasználása miatt kell felelni. A pénzügyi nyomozók az ügyben további négy szerb–magyar állampolgárt hallgattak ki gyanúsítottként, két személy ellen pedig körözést rendeltek el.

A csoportot 2014 októberében leplezték le a NAV nyomozói Jász-Nagykun-Szolnok megyei revizorok jelzése alapján. Akkor az adóhatóság azt közölte: három év alatt ők voltak a huszonnegyedik körbeszámlázás miatt lebuktatott bűnözői csoport a régióban.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.