Az Auróra utcai rendelőintézet felújításához a konzorcium egy uruguay-i referenciát hozott, amivel több dolog sem stimmel.
Hamis lehetett a VIII. kerületi Auróra utcai rendelőintézet felújítását végző konzorcium referenciája, amivel elnyerték a munkát – írja a Direkt36 a 444.hu-n.
A lap azt írja, az EU-Line Zrt. vezette konzorcium csak akkor kaphatta meg a VIII. kerületi munkát a 2014-ben kiírt, nagyrészt uniós pénzből finanszírozott pályázaton, ha bizonyítja, hogy korábban újított már fel egészségügyi intézményt egy lift és egy fűtési rendszer „komplett cseréjével". A cégcsoport azt állította, hogy a konzorcium egyik tagjának Uruguayban volt már a követelményekben szereplő megbízása, de a Direkt36 helyi forrásai alapján úgy tudja, a behivatkozott uruguay-i rendelőintézetben nincsen lift, sőt, az ottani érintettek a VIII. kerületben dolgozó cégről sem hallottak.
A pályázatra összesen két konzorcium jelentkezett, és az EU-Line Zrt. által vezetett csoport először nem is adott le referenciát bizonyító igazolást, végül utólag közölték, hogy a csapatuk tagja egy uruguay-i cég is, amely 2011-12-ben dolgozott a Montevideóhoz közeli Pando rendelőintézetének felújításán, és ennek során nemcsak egy liftet cseréltek ki, hanem megvalósították az épület akadálymentesítését és a fűtési rendszer cseréjét is. A konzorcium így meg is nyerte a józsefvárosi pályázatot 997 millió forintos ajánlatukkal, ami több mint 200 millió forinttal meghaladta a beruházás eredetileg becsült értékét.
A pandói rendelőintézetben viszon főleg egyszintes épületek találhatóak, nincs bennük lift, és nem cserélték le a fűtési rendszert sem.
A referenciát adó uruguay-i céget Medicor Latinoamericanának hívják, amely az egykor az orvosi műszerek gyártásával és forgalmazásával foglalkozó Medicor Művek nevű magyar szocialista nagyvállalat helyi képviseleteként működött, majd a rendszerváltás idején vált különálló céggé. A Medicor Latinoamericana tulajdonosa és vezetője, Hídvégi László azt mondta a Direkt36-nak, hogy mindig is az „orvosi berendezésekkel való tevékenység jelentette a cég profilját”, de szerinte a vállalkozás „mindennel foglalkozott”. Hídvégi írta alá a józsefvárosi építési munkához beadott referenciaigazolást is, és most is azt állította, hogy részt vettek a pandói munkában, de nem tudott választ adni arra, hogy ezt mivel tudják igazolni, illetve hogy miért nem szerepel a pandói felújítás dokumentumaiban a cég neve.
A Medicor referenciájában azt állította, hogy a BAU R.S.I. nevű helyi cég bízta meg őket, de a beruházók erről a cégről sem hallottak. A cégiratok szerint viszont 2007 és 2014 között az Uruguay-ban gyakran megforduló Borzován János volt a BAU R.S.I. elnöke, akit Jakabfy Tamás józsefvárosi LMP-s képviselő "Magyarország egyik legjobban rejtőzködő oligarchájának" nevezett.
Az építési vállalkozó Borzovánt korábban azzal vádolta meg az ügyészség, hogy pénzt kért más vállalkozóktól cserébe azért, hogy elintézzen bizonyos hatósági ügyeket az V. kerületi önkormányzatnál, de ebben az ügyben a bíróságon bemutattak olyan hangfelvételeket is, amelyekből úgy tűnt, Borzován közeli ismeretségben van Kocsis Mátéval. A józsefvárosi önkormányzat szerint viszont Kocsis ugyan ismeri Borzovánt, de csak "olyan udvariassági szinten, ahogyan a kerületben dolgozó más befektetőket is”. Azt nem tudni, hogy Borzovánnak pontosan miylen befektetései vannak Józsefvárosban, de több szálon kapcsolódik a józsefvárosi pályázaton nyerő konzorciumot vezető EU-Line Zrt.-hez is.