Hihetetlen gyorsan futott fel az egész világon az Airbnb, ennek azonban nem mindenki örül. A szállodások szerint kimondottan káros, hogy az Airbnb miatt Budapest „olcsó desztináció” imázsa tovább erősödött.
New York egy tervezett jogszabály szerint illegálisnak minősítené, hogy a rövid távon kiadó lakások megjelenjenek az Airbnbhez hasonló oldalakon, és brutális bírsággal sújtaná a lakáskiadókat – írja a Piac és Profit. Velencében plakátokon kampányolnak az Airbnb ellen, Bécsben egységes szabályozással szeretnének a problémák elé menni, Észtországban pedig olyan komplex jogszabálytervezeten dolgoznak, amely minden megosztásalapú vállalkozásra kiterjedne.
A KSH adatai szerint 2010 és 2015 között négyszeresére nőtt a magánszállások száma. Tavaly 4047 vendéglátó összesen 8848 szobát adott ki, idén nyáron az Airbnb portálján 5000 feletti, a Bookingon több mint 2000 budapesti lakás szerepelt. A skift.com 2016. májusi elemzése szerint 2015-ben az Airbnbn Erzsébetváros volt a 13. legtrendibb úti cél, az előző évihez képest 145 százalékos forgalomnövekedéssel.
A Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének (MSZÉSZ) szerint a rövid távra kiadott magánlakások az összehasonlíthatatlanul alacsonyabb működési költségek miatt aránytalan versenyelőnyt élveznek a szállodákkal szemben. Ugyanakkor az Airbnb-t nem betiltani, hanem újraszabályozni kellene. A szövetség szerint a lakáskiadás kétségkívül jelentős forgalmat generál, éppen ezért pozitív jelenség, de az már nem jó, hogy általa tovább Budapest „olcsó desztináció” imázsa tovább erősödött.
A MSZÉSZ tanulmánya szerint szállodákéhoz hasonló bejelentési kötelezettséget írnának elő a magánlakások rövid távú kiadóinak is, a társasházakban pedig a többi tulajdonos hozzájárulását is javasolják feltételként. Az is megfontolandó lehet, hogy limitálják az éves bérbeadási napok számát és a kiadások hosszát. Míg az akár 50-100 lakást szállodaszerűen üzemeltető lakáshoteleket külön kéne felülvizsgálnia a hatóságoknak.
Indokoltnak tartanák egy általányadó bevezetését is amely szobánként, évente 32 ezer forint lenne. A lakásokat kiközvetítő portáloknak előíratnák, hogy kizárólag engedéllyel rendelkező ingatlanokat szerepeltessenek, valamint szolgáltassanak adatokat a hatóságoknak.
Üzent a NAV a lakáskiadóknak
A hatóság közleményében emlékeztet, hogy ugyan különbséget kell tenni a hosszabb időre szóló ingatlan-bérbeadás és a rövid távú, néhány vendégéjszakára szóló szolgáltatás között, adót fizetni mindkettő esetében kell.