Vállalkozás hvg.hu 2016. augusztus. 29. 15:29

Negyvenkétezerrel nőtt a rossz adósok száma

Folyamatosan emelkedik azoknak a száma, akik nem törlesztik rendesen a hitelüket, már csaknem kétmillió regisztrált eset van. Lehet nem tényleg

Az első fél évben negyvenkétezerrel nőtt a Központi Hitelinformációs Rendszerben (KHR) regisztrált lakossági mulasztások száma. Ez az a lista amelyet a pénzintézetek közösen tartanak fenn, hogy kiszűrjék a megbízhatatlan adósokat, valamint azokat, akik csalást vagy bűncselekményt követtek el a pénzintézetek kárára – írja a Nol.hu.

A regisztrált esetek száma június végére elérte az 1,838, ami egyébként kevesebb mint az eddigi csúcs, ami 2014-ben volt 1,896 millió esettel.

Hogy két éve a devizahitelesek miatt indult-e növekedésnek a rossz­ adósok száma, az nem derül ki az adatokból. Az azonban biztos, hogy a devizahitelesek „megmentését” célzó intézkedéseket a kormány részéről mindig bankellenes nyilatkozatok kísérték. Szakértők már akkor figyelmeztettek: a fizetési morál romlik, ha a hitelek bedőlése miatt csak a bankokat hibáztatják. Bár a fizetési késedelemmel rendelkezők pontos száma nem ismert, több mint egymillió magánszemély lehet a rossz adósok listáján. A mulasztások amúgy nem csak hitelhez kapcsolódhatnak, a rendszer rögzíti a bankkártyás visszaéléseket is.

Az elmúlt egy évben lezárt ügyek száma a 2015. év végi 421 ezerről 328 ezerre csökkent, a pozitív hiteltörténettel rendelkező adósokkal együtt 4,949 millió magánszemély van számon tartva a KHR-ben, ez 12 ezres növekedés fél év alatt. Fennálló lakossági hitelszerződésből 7,638 milliót tartanak számon, s 140 ezer gazdasági társaságnak van futó megállapodása. Ez utóbbi szám nőhet, ha valóban segít a jegybank lépése: az MNB és a BISZ Zrt. egy új adatbázissal, illetve a rá épülő csődvalószínűség-elemző modellel segíti majd a vállalati hitelezést.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.