Vállalkozás hvg.hu 2016. június. 30. 14:30

Rekordmegrendelést kapott a csepeli trafógyár

Működése legnagyobb megrendelését kapta Németországból a magyar Siemens, környezetbarát transzformátorokra.

Összesen 102 darab, növényi olajjal (természetes észterrel) töltött transzformátor építésére adott le megrendelést a Siemensnél  Németország egyik legnagyobb közműhálózat-üzemeltetője. A Netze BW a csepeli transzformtorgyárban tervezett és gyártott trafót rendelt - elsősorban annak környezetbarát és modern technológiai jellemzője jóvoltából.

A környezetbarát transzformátorok a korábbi ásványi olaj, vagy szilikon helyett észter szigetelést kaptak. Az organikus eredetű folyadék legnagyobb részben repceolajból és karbonsavakból áll, nem mérgező és biológiailag könnyen lebomlik. A régebbi eszközöknél használt ásványi olajnál magasabb a gyulladáspontja, ezért alkalmazása még biztonságosabbá, valamint környezetbaráttá teszi a transzformátorok használatát.

"A Midel eN természetes észterrel töltött transzformátorok bizonyítják, hogy hálózatok üzemeltetőjeként is lehet gazdaságilag hatékony megoldásokat találni, amelyek egyben fenntarthatók is.  – kommentálta a megrendelés hírét Beatrix Natter, a Siemens AG transzformátor üzletágáért felelős vezetője.

A BW, mely évente átlagosan eddig mintegy ezer transzformátor cseréjét végezte el a saját hálózatán, a most megrendelt csepeli transzformátorokkal pusztán a már befejeződött tesztidőszak alatt 37 tonna ásványi olajat spórolt meg.

Észrevétlen lételemünk, mint a víz, a kenyér vagy a levegő

Ha anno fizikaórán nem figyelt eléggé, és így ma már se a mágneses indukció elve, se a transzformátor feltalálóinak neve nem ugrik be elsőre, attól még a transzformátorokról kár volna nem tudomást vennie. Nem csak azért, mert a magyar találmány az idén 130 éves, hanem azért is, mert nyilvánvaló, vagy sem, egyre csak több és több lesz belőle.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.