Annyira erősen kezdte az évet a megújuló energetikai szolgáltatásokban utazó Alteo, hogy fennállása legjobb első negyedévét produkálta.
Árbevételét 115, EBITDA-szintjét 189 százalékkal növelte az ALTEO Group 2016 első három hónapjában az előző évi bázisidőszakhoz képest. Az eredményesség jelentős javulása elsősorban a Sinergy sikeres akvizíciójának és teljes körű integrálásának köszönhető. A Smart Energy Management szolgáltatások területén vezető szerepet betöltő magyar vállalatcsoport a közgyűléstől kapott felhatalmazása alapján továbbra is vizsgálja a tőkepiacokon keresztüli tőkebevonás lehetőségét.
Az ALTEO Group éves összehasonlításban 115 százalékkal, 3,83 milliárd forintra növelte árbevételét 2016 első három hónapjában, az EBITDA-szintű eredmény pedig 189 százalékos növekedéssel 917 millió forintra emelkedett. Az idei első negyedévet a magyar energetikai vállalatcsoport 538 millió forintos nettó eredménnyel zárta, ez 760 százalékkal haladja meg az előző évi bázisidőszak hasonló eredményét. Ifj. Chikán Attila vezérigazgató szerint azonban azt is hozzá kell tenni, hogy a tavalyi első negyedév eredményeiben még nem szerepelt a Sinergy teljesítménye, mivel azt a tranzakciót a cégcsoport 2015 májusában zárta. "A tavalyi harmadik és negyedik negyedév egyre letisztultabb eredményei alapján is látszik – és ezt 2016 első három hónapjának teljesítménye is igazolja –, hogy a Sinergy megvásárlása jó döntés volt, a két vállalatcsoport integrálása sikeresen lezajlott” – emelte ki a cégvezető.
A Sinergy sikeres integrálása jelentős hatással volt az ALTEO Group árbevételi struktúrájára , amely egyre letisztultabb képet mutat. Az árbevétel 20 százaléka származott villamosenergia-kereskedelemből, míg a hőértékesítés a 37 százalékát adta az árbevételnek. A villamosenergia-termelés aránya a tavalyi év azonos időszakához képest 17 százalékról 29-rea növekedett. A Sinergy megvásárlásával egy új, a vállalatcsoportban korábban nem végzett szolgáltatás is megjelent, hiszen a Sinergy külső erőműveknek is nyújt üzemeltetési és karbantartási szolgáltatásokat. Az ebből származó forgalom az összes árbevétel 11 százalékát tette ki.
„Az árbevételi struktúra is mutatja, hogy a megerősödött ALTEO Group egy diverzifikált, az egyes üzletágak szezonalitásból fakadó esetleges gyengébb teljesítményét kedvezően kiegyensúlyozni képes működésre állt át. Tisztán látszik, hogy a vállalatcsoport a jövőben milyen irányok mentén lehet sikeres” – mutatott rá a vezérigazgató, aki szerint mindenképpen érdemes a hazai energetikai szektor niche szegmensei felé nyitni. „Igenis van élet a hazai energetikai szektorban, erre az ALTEO Group az egyik legjobb példa, amely alig 8 év alatt a szektor egyik vezető szereplőjévé tudott válni. A megújulóenergia-termelés és az ipari vállalatoknak nyújtott Smart Energy Management szolgáltatások nyitva állnak a felkészült, innovatív és rugalmas hazai vállalkozások előtt” – tette hozzá.
Az elkövetkezőkben kiugrási lehetőséget jelent az energiakereskedelem is. 2016 első negyedében a vállalat villamosenergia-kereskedelmi üzletága a 2015-ös bázisidőszakhoz képest 17 százalékos volumenbővülést produkált. A partnerek teljes körű kiszolgálása érdekében a szükséges engedélyeket megszerző vállalatcsoport a 2016-ban kezdődő gázévtől elindítja földgáz-kiskereskedelmi tevékenységét is. A megnövekedett vállalati méret magával hozta a közvetlen ráfordítások bázisidőszakhoz mért 99 százalékos növekedését is. A termék- és szolgáltatásstruktúra változásának, valamint a vállalat tudatos költséggazdálkodásának köszönhetően ez az érték azonban elmarad az árbevétel növekedésének 115 százalékos mértékétől. A közvetlen ráfordítások összege 2016 első három hónapjában 2,77 milliárd forintot tett ki.
A „smart energy management” szolgáltatások területén piacvezető magyar vállalatcsoport a közgyűléstől kapott felhatalmazása alapján továbbra is vizsgálja a tőkepiacokon keresztüli tőkebevonás lehetőségét. „Az elsődleges részvénykibocsátás már a vállalat megalapításakor a stratégiai célok között szerepelt, a kedvezően alakuló tőkepiaci környezet, a vállalat fejlődése egyre inkább ebbe az irányába terel minket. A közgyűlés felhatalmazása alapján vizsgáljuk egy esetleges IPO lehetőségét” – emelte ki a 2016-os tervekkel kapcsolatban Ifj. Chikán Attila.