Költségvetési csalással vádolja a hazaárulózásáról, majd jogerős bírósági elítéléséről elhíresült volt fideszes pécsi képviselőt, Fodor Ibolyát a pécsi járási ügyészség. A vád szerint a politikus annak idején önkormányzati intézményeknek is dolgozó cége 3 milliós adóhiányt okozott.
Majdnem pontosan egy évvel az eredeti botrány kirobbanása után újra viharfelhők gyülekeznek a legismertebb pécsi önkormányzati képviselő, Fodor Ibolya fölött, miután végelszámolás alatt álló takarítócége, a Prohigi Kft. élén az ügyészség gyanúja szerint költségvetési csalást követett el. A képviselő az elmúlt szűk egy évben nem vett részt a pécsi közgyűlés munkájában, ám nem volt hajlandó lemondani egyéniben elnyert mandátumáról.
Civil mozgalomtól a békemenetig
A 2014 őszén frissen a pécsi közgyűlésbe került politikus akkor lett híres országszerte, amikor a tavaly őszi kormányellenes tüntetéssorozat közepette hazaárulónak nevezte a netadó, illetve a kormány politikája ellen tüntetőket egy Facebook-bejegyzésben. A pécsi közéletet követők azonban már korábban találkozhattak a nevével.
Fodor nevét 2008-ban ismerhették meg a pécsiek először, amikor egy halálos közlekedési baleset után szervezett civil mozgalom élére állt, majd 2009-ben függetlenként jelentkezett be a volt pécsi polgármester, Toller László cselekvőképtelensége miatt megüresedett parlamenti helyért, ám végül nem szállt versenybe. 2010 eleje már a Seres Mária által szervezett Civil Mozgalomban találta a politizálásba belejövő asszonyt, ám gyorsan szakítottak – olyannyira, hogy Seres Mária egyenesen nem is tudott Fodor Ibolya szerepéről pártjában.
A 2010-es választás után az általa vezetett Élhető Kertvárosért Egyesület több alkalommal bőkezű támogatásban részesült a fideszes városvezetés részéről, 2012-ben Fodor Ibolya az első békemenet pécsi szálának szervezéséből is kivette a részét. A mozgalmi tevékenység mellett Fodor az üzleti életben is terjeszkedett, Prohigi nevű takarítócége ebben az időszakban az önkormányzati szférába is betört iskolai megbízások révén.
A pécsi kertvárosnak nagy volt a jelentősége a jobboldal szempontjából a 2014-es országgyűlési választáson, hiszen amellett, hogy Pécs legnagyobb lakónegyedéről van szó, a nevével ellentétben szinte teljes egészében panelekből álló városrész stabil baloldali bázis volt egészen 2010-ig. Információink szerint Fodor fontos tagja volt a körzetben hadba induló fideszes Csizi Péter kampányának, és fáradozásai el is nyerték jutalmukat: szűkösen ugyan, de a Fidesz vitte a kertvárost, az aktivista pedig önkormányzati képviselővé avanzsálhatott.
Kevés munka, sok botrány
Az önkormányzati mandátum megszerzése után gyorsan követték egymást a botrányok. A hazaárulózás miatti tiltakozások idején még összezárt a Fidesz-frakció, ám amikor kiderült, hogy Fodort korábban jogerősen felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték, a képviselőnek ki kellett lépnie a frakcióból.
2015 elején először a hvg.hu számolt be arról, hogy a politikus asszony egy választót fenyegetett meg Facebookon, ez pedig már Páva Zsolt polgármesternek is sok volt: nyílt levélben szólította fel lemondásra korábbi harcostársát. Fodor ennek ellenére nem mondott le, az MSZP által kezdeményezett összeférhetetlenségi indítványt pedig a jobboldali többség nem szavazta meg a közgyűlésben. Az azóta eltelt hónapok során Fodor Ibolya összesen egy alkalommal jelent meg munkahelyén, a botrány pedig csendben kezdett elülni, egészen az ügyészség friss bejelentéséig.
Megerősítette, hogy róla van szó
Bár az ügyészségi közlemény titokban tartotta a vád alá vont képviselő személyazonosságát, a szokásoknak megfelelően anonimizálva jelent meg a hír szerda reggel, a részleteket nem volt nehéz összerakni. Fodor takarítócégének önkormányzati megbízásai korábban is ismertek voltak, a cég ráadásul 2013 óta felszámolás alatt áll a NAV kezdeményezésére. Kérdésünkre Fodor Ibolya megerősítette, hogy róla és cégéről van szó, elismerte a vizsgálat tényét, ám bővebben nem kívánt nyilatkozni, mivel ő is a sajtóból értesült elmondása szerint a vádemeléséről. Mint mondta, az ártatlanság vélelme őt is megilleti, és azon lesz, hogy azt be is bizonyítsa.
A Prohigi körüli problémák kipattanása után egyébként Fodor gyorsan új céget alapított, a 2012 augusztusában bejegyzett Szabolcs Cleaning Kft. élete viszont a cégnyilvántartási adatok alapján hasonlóan viharos, mint elődjéé. Összesen három végrehajtás van, illetve volt ellene folyamatban, többek között szintén a NAV, illetve a Pécsi Munkaügyi Bíróság megbízásából.
Ha a vád beigazolódik, akkor két évig terjedő szabadságvesztés nézhet ki a politikusnak.