Négy lánynak köszönhetően ivókúttá alakítottak 43 tűzcsapot Budapesten, és további 11-et vidéki nagyvárosokban is. A példa nemzetközi szinten is ragadós lehet, már Koppenhágából és Írországból is érdeklődtek a praktikus megoldás iránt.
A 43 ivócsapból a főváros százszázalékos tulajdonában lévő Budapesti Városarculati Nonprofit Kft. hárommillió forint értékben vásárolt 20-at, a maradék 23-at a Fővárosi Vízművek. A működtetési költségeket – tisztítás, felszerelés, leszerelés, szezonális vízhasználat – szintén a vízművek finanszírozza. „Egy tűzcsapra szerelhető ivócsapot 130 ezer forintért értékesítünk, amiben az előállítási költség mellett bele van kalkulálva a profitunk is, amit jelenleg a weblap fejlesztésére költünk” – mondta el kérdésünkre Soltész Judit, az egyik alapító. Az Ivócsap Projekt termékeiből vásárolt a pécsi vízművek is hármat, az oroszlányi önkormányzat hármat, de lehet már a tűzcsapból inni Veszprémben, Gyulán és Zalaegerszegen is.
Mivel a vízkészlet vízműcégek tulajdonában van, így jellemzően egy b2b piacról van szó, ahol a terméket vagy egyenesen a közműcég veszi meg, vagy az önkormányzat, aki megegyezik a közműcéggel. „Emiatt viszonylag könnyen átlátható a piac, ami megkönnyíti a dolgunkat, azonban ugyanez okoz nehézséget is, ugyanis nincs még kialakult protokoll arra, hogyan lehet egy vízműcéget megnyerni, amely jellemzően szoros költségvetéssel dolgozik, és nem mindig túl motivált abban, hogy hasonló innovációk mellé álljon, és eggyel több gondot vegyen a nyakába” – mutat rá a piac sajátosságira az alapító. Ugyanakkor a megfelelő politikai akarat, a város pozitív imázsának kialakításában döntő lehet. Megkeresték a céget például Koppenhágából is, ahol az önkormányzat azt a feladatot kapta, hogy telepítsen ivókutak a városban, amire a magyar lányok megoldása kézenfekvő lenne.
Írországból pedig egyből a közműcég kereste fel őket, amely pr célokra használná a kezdeményezést és a cég megítélésén szeretne javítani. „Jelenleg azon dolgozunk, hogy egy olyan örökbefogadási rendszert dolgozunk ki, amiben magánszemélyek is be tudnának szállni az ivókutak telepítésébe és azok fenntartásának költségeibe” – mondja Judit. Ide kattintva megnézheti hol csillapíthatja szomját tűzcsapból a fővárosban.
Ha szeretne további hasznos híreket olvasni, hírlevelünkre feliratkozva megteheti!