A tavaly 17 milliárd forintért megvásárolt bank idén fél év alatt 4 milliárdos bukót hozott össze, egy évvel korábban még 15 milliárdos volt a mínusz.
Az MKB Bank adózás előtti vesztesége 4 milliárd forint volt az idén az első fél évben, kevesebb, mint harmada az egy évvel korábbi 15 milliárd forintnak - közölte a bank. Az MKB-t tavaly úgy 17 milliárd forintért vette meg a magyar állam. És valamikor idén vagy jövőre el akarja adni, ezt erősítette meg a nemrég kinevezett új bankvezér, Balog Ádám is, aki előtte két és fél éven át a jegybank alelnöke volt. (A jegybank gyakorolta tavaly december óta az MKB Bank feletti tulajdonosi jogokat amúgy.)
A közlemény szerint az eredményjavulás a banknál történt szervezeti átalakulásnak köszönhető. Azt írják, a pénzintézet több mint 10 százalékkal faragta le banküzemi költségeit. (A banknál tavasszal sok felső- és középvezetőtől szabadultak meg, de egyes üzletágaknál is volt ésszerűsítés.)
A bank mérlegfőösszege 4,1 százalékkal, 1865 milliárd forintra csökkent 2015 első félévében.
A konszolidált banküzemi költségek 2014 első feléhez képest 12 százalékkal, 20 milliárd forint közelébe mérséklődtek, amit a közlemény annak tulajdonít, hogy erre az időszakra esett a Magyar Nemzeti Bank (MNB) által az elmúlt év végén elindított újjászervezés legintenzívebb fázisa, a szervezeti átalakítás, a döntési szintek ésszerűsítése, a szigorú költségcsökkentési program.
Az MKB bankcsoport - a banki különadó hatását is magában foglaló - üzemi eredménye plusz 3,7 milliárd forint lett az első félévben. Az értékvesztés és céltartalék-képzés nettó összege az év első hat hónapjában 8,1 milliárd forintot ért el.
A mérleg szerint az ügyfélhitelek állománya a 2014 végi 1144 milliárd forintról 1037 milliárd forintra csökkent, míg az ügyfélbetétek összege 1294 milliárd forintról 1213 milliárdra mérséklődött.
A bank saját tőkéje 181 milliárd forintot tett ki 2015 június 30-án, míg 2014 végén 189 milliárd forint volt.
A közlemény szerint az MKB Banknak - a többi magyarországi hitelintézethez hasonlóan - komoly kihívást jelentett a lakossági devizahitelekkel kapcsolatos elszámolás és forintosítás. Ezzel együtt tőkehelyzete továbbra is stabil: a 14,68 százalékos tőkemegfelelési mutató valamivel magasabb, mint az előző év végén volt.
Az MKB kiemelte, hogy a fokozatosan javuló gazdasági környezet mellett a bank folytatódó újjászervezése serkentheti 2015 második félévében az MKB üzleti aktivitását. A devizaalapú gépjármű- és fogyasztási hitelek forintosítása miatt várható veszteség negatív eredményhatása mérsékelt. Jelenleg is zajlik a pénzintézet problémás portfóliójának értékesítése, illetve leválasztása. "A folyamat továbbra is az MNB irányításával zajlik, amely 2015. július 23-án visszavonta a tavaly decemberben kirendelt négy szanálási biztos mandátumát. Ezzel az igazgatóság visszavette a jogköreit és a bank folytatja középtávú stratégiájának megvalósítását" - áll a közleményben.