A Westinghouse "a leghatározottabban tagadja", hogy bármiféle tárgyalást folytatna a magyar vagy az orosz kormánnyal, vagy akár a Roszatommal a paksi bővítés ügyében. Az amerikai cég Jávor Benedek PM-es EP-képviselő kérdésére reagált.
Jávor Benedek PM-es EP-képviselő pénteken egy sajtótájékoztatón azt mondta, megkereste a Westinghouse-t, a cég pedig írásban és a szóban is a leghatározottabban tagadja, hogy bármiféle tárgyalást folytatna a magyar vagy az orosz kormánnyal, vagy akár a Roszatommal.
"Itt jön a probléma, mert ezek után valóban szükség lenne arra, hogy találjunk egy alternatív beszállítói lehetőséget, de ez ügyben nem folytak egyeztetések" – vetette fel Jávor, aki kétségbe vonta, hogy megvan-e a tárgyalásokhoz kellő bizalom, miután a magyar kormány bedobta a Westinghouse-t.
A tervezett paksi blokkok fűtőanyag-ellátásával kapcsolatban múlt héten hírbe hozták az amerikai Westinghouse céget is. A hvg.hu egy magas rangú kormányzati forrástól akkor úgy értesült, kifejezetten az EU szervei lobbiztak azért, hogy a paksi beruházásnál jelenjen meg egy európai és lehetőleg egy amerikai beruházó is az oroszokon kívül.
Egy hétfői sajtóbeszélgetésen Szijjártó Péter külügyminiszter újságírói kérdésre válaszolva viszont azt mondta, nem tud a Jávor Benedek PM-s európai parlamenti képviselő által felvetett ügyről, amely szerint a Westinghouse szerepet kapna a Paksi Atomerőmű bővítésében. Szijjártó hozzátette, hogy a Roszatom a magyar állammal kötött kivitelezői szerződése értelmében maga döntheti el, kivel működik együtt.
Kovács Zoltán kormányszóvivő péntek reggel azt mondta: a Financial Times és forrásainak csütörtöki híradása "teljesen hamis és félrevezető" a paksi bővítéssel kapcsolatban. Hozzátette: az ügyben folyó tárgyalások részletei minősített adatnak számítanak, így azokról nem adhatnak tájékoztatást.
A brit üzleti lap értesülései szerint az Európai Bizottság blokkolta Magyarország 12 milliárd eurós atomenergetikai megállapodását Oroszországgal. Az Euratom nem hagyta jóvá ugyanis a leendő paksi blokkok fűtőanyagának Oroszországból történő kizárólagos importját, Magyarország fellebbezett ugyan, de az Európai Bizottság végül is a döntés mögé állt.
Az FT újságírója a hvg.hu kérdésére azt válaszolta, kitartanak a sztori mellett, az "pontos és hiteles", tehát nem fognak eleget tenni a magyar kormány helyreigazítási kérésének, amennyiben az befutna hozzájuk.