Egy kis amerikai cég forradalmasítaná azt, ahogy a hidraulikus repesztést alkalmazó olajszektorban kezelik a szennyvizet. Az Oasys Water nevű vállalkozás hatalmas piacra tapinthatott rá, már globálisan is nyomulnak.
Egy 60 fős amerikai startup forradalmasítaná azt, ahogy a hidraulikus repesztést használó olajszektorban kezelik a szennyvizet – írja a CNBC. A cég egy új technológiával törne be a szektorba.
A hidraulikus repesztéssel történő olajkitermelésnél komoly problémát jelent az, hogy amikor folyadékot juttatnak le a repesztéshez (víz, homok és kemikáliák keverékét), akkor nehézfémek is bekerülnek a rendszerbe. A szennyezett vizet, amellyel a repesztést végzik, ugyanakkor valamilyen módon meg kell tisztítani, erre eddig igen pénz- és energiaigényes megoldásokat használtak. Például egy olyan technológiát, amellyel elpárologtatták a vizet, a nehezebb anyagok pedig ott maradtak. Jelenleg azonban leginkább fordított ozmózisos technológiát használnak: hatalmas hidraulikus nyomással egy membránon keresztül átpréselik a szennyvizet, a másik oldalon pedig tiszta víz jön ki.
A probléma ugyanakkor az, hogy rengeteg elektromos energiára van szükség a nyomás fenntartásához, és a szennyvíz kezelése során a membrán sokszor eltörik. Az Oasys Water is az ozmózis egyik fajtáját használja, ám az ő megoldásukat alkalmazva lényegesen kisebb nyomásra van szükség (a technológia így olcsóbb is). Hasonló megoldáson más cégek is dolgoznak, ám az Oasys Water szerint egyelőre csak ők kínálnak teljeskörű szolgáltatást.
A cég egy komoly területre tapinthatott rá, mivel 2018-ra csak a hidraulikus repesztéses folyadékra költött pénz 37 milliárd lehet az Egyesült Államokban, ezt a folyadékmennyiséget pedig meg kell majd tisztítani. Az amerikai startup mindeközben már Kínában és Ausztráliában is nyomul, itt nem csak az olajszektor, hanem más iparágak számára is nyújtanak víztisztítási megoldásokat.