Pécsi urán: vége az ausztrál bányászcégnek is
Bedőlt a pécsi uránbányászatot újraindítani szándékozó cég, az ausztrál tulajdonban lévő vállalatot pár napja felszámolási eljárás alá vonták. A projekt operatív részét már tavaly leállította az ausztrál anyacég.
Formálisan is összeesett a mecseki uránbányászatot újraindítani tervezett projekt. Végelszámolással indult felszámolási eljárást indítottak az ausztrál tulajdonban lévő, pécsi székhelyű Wildhorse Resources Termelő és Szolgáltató Kft. – amelynek főtevékenysége Urán-, tóriumérc-bányászat – ellen. Az eljárás megindítását január 21-én tették közzé. A tulajdonos a jogutód nélküli megszűnésről tavaly júliusban döntött.
A 2006. szeptember végén Budapesten bejegyzett Wildhorse Resources alaptőkéje 3 millió forint volt, amit 2011 nyár elejétől három egyenlő lépésben 3,3 millió forintra emeltek. A vállalkozás tulajdonosa az ausztrál Wildhorse Energy Ltd. A kft. alapítása óta az Opten céginformációs szolgáltató adatai szerint minden évben veszteséges volt, árbevételre egyedül 2012-ben tett szert – 15 ezer forintra. A legnagyobb mérleg szerinti veszteséget 2011-ben hozták össze, akkor 56,266 millió forint mérleg szerinti veszteséget értek el. Egy évvel korábban valamivel több mint 14, 2013-ban pedig valamivel több mint 28 millió forint volt ugyanez az eredmény.
A hvg.hu csaknem három éve írt arról, hogy a Wildhorse terveitől újabb hőskorszak eljövetelében bíztak az 1997-es üzembezárás után magukra hagyott mecseki bányásztelepek lakói. Az akkori tervek szerint a társaság 3-5 éven belül a termelés újraindítását tervezte 500 új állást és 100 milliós helyi adót ígérve. A Wildhorse magyarországi működésének sokasodó bajairól, egyebek mellett a tulajdonképpen csak alig megkezdett uránprojekt leállításáról a Napi.hu írt tavaly október végén. A cég elvileg a Mecsekben kutatott urán és szén után, illetve belevágott egy föld alatti szénelgázosítási projektbe is, de ezekről a projektekről aztán nem sok minden derült ki. A Wildhorse éves jelentése szerint a magyarországi uránkutatási licenc 2016 márciusában lejár, vagyis ha a cég nem aktivizálja magát a közeljövőben, az engedélyt visszavonhatják a hatóságok.