Vállalkozás Máriás Leonárd - Szabó M. István 2015. január. 23. 14:38

Újabb cég bukkant fel, amely csőbe húzná vállalkozások tízezreit

Trükkös számlát küld sok kisvállalkozónak egy megtévesztő nevű cég olyan szolgáltatásról, amit nem végzett el, de a 8 napos határidő miatt van, aki így is bedől, és fizet. Pedig nem kéne. És nem csak azért, mert a cég címeres pecsétje is különös.

A jelek szerint újabb csaló cég bukkant fel és megtévesztő leveleket küldözget a vállalkozásoknak. A Céginformációs Rendszer Szolgáltató Kft. számlának kinéző leveleket küld ki vállalkozásoknak, mely szerint reklámfelület ügynöki értékesítéséért kellene fizetniük. Nem is keveset: egy számlán, ami eljutott a hvg.hu-hoz egy olyan cégnek a jóvoltából, akit megkörnyékezett a Céginformációs Rendszer Szolgáltató Kft., több mint 28 ezer forintot kér:  

hvg.hu

A kép nagyítása 

A számla sorszámát forrásvédelmi okból kitakartuk, de bőven túl volt az ezren, így valószínű, hogy a nálunk jelentkező cég előtt már több mint ezer másiknak is küldtek hasonlót. És gyanítható, hogy még további sok ezer vállakozásnál próbálkoztak be, a nálunk jelentkezett cég nevének kezdőbetűje az ABC-ben elöl van.

A számlának semmi valóságalapja nincs, állítása szerint az érintett cég nem kötött szerződést a Céginformációs Rendszer Szolgáltató Kft.-vel, és más gazdasági kapcsolatuk sincs vele, amely alapján számlát állíthatna ki nekik. Ez a dokumentum, mint fel is tüntetik, csak egy pro forma számla, ami igazából nem számla, nem jelent fizetési kötelezettséget, csak arra szolgál, hogy egy vállalkozás előzetesen kérje a partnerétől a szolgáltatásainak vagy termékeinek ellenértékét. Ha a cégnek lenne gazdasági kapcsolata a kiszemelt vállalkozásokkal, ez önmagában nem is lenne probléma.

Előfordulhat azonban, hogy egy-két figyelmetlen ügyintéző besétál a csapdába, és elutalja nekik az összeget, a Céginformációs Rendszer Szolgáltató Kft. ugyanis hasonló megtévesztő jeleket használ, mint a korábban felbukkant csaló cégek, amelyek a hivatalosság látszata mögé bújva próbálták lehúzni a vállalkozásokat valósnak tűnő díjakkal. Érdemes hát alaposabban megnézni egy ilyen „számlát”: a legfeltűnőbb megtévesztő jel a cég bélyegzője, amelyben szerepel a magyar címer, ami alapján azt gondolhatná valaki, hogy hivatalos szervről van szó. Ez már törvénysértés, a címer használatát a magántulajdonban álló gazdasági társaság bélyegzőjén tiltja a törvény – magyarázta a hvg.hu-nak Csatlós Csilla, a követeléskezeléssel foglalkozó Direktinfo ügyvezetője. 

A számlán látható a cég honlapjának címe is. Beírtuk a keresőbe, az összetákolt oldalon még külföldi táncos munkára szóló felhívást és vasalófutár álláshirdetést is találtunk:

EuCégjegyzék.info

A céggel kapcsolatot felvenni csak e-mailen keresztül lehet (nem adtak meg telefonszámot), ahol próbáltuk elérni az ügyvezetőket, de cikkünk megjelenéséig válasz onnan sem érkezett.

Korábban is próbálkoztak

A cégben tulajdonos-ügyvezetőként bejegyzett K. Szilárdnak és a hasonló pozícióban feltüntetett K. Dénesnek korábban is működött ugyanilyen profilú cége. (A cégnyilvántartás szerint a Céginformációs Rendszer Kft. fő profilja egyébként reklámügynöki tevékenység.)

K. Szilárd címe Kőszárhegyre, K. Dénesé Székesfehérvárra van bejelentve. Ehhez képest a megtévesztéssel zavarosban halászó cégük címén, Budapesten, a III. kerület Bécsi út 85. alatt az Opten cégadatbázisa szerint összesen 671 cég működik, vagyis az lényegében székhelyszolgáltató, az oda bejegyzett cégeknek oda érkezik a postájuk, a többségüknek irodája sincs ott.

Bécsi út 85. - 671 cég lakcíme
hvg.hu

A Bécsi út 85. szám alatt egy nagy, tömbszerű, világos belső udvatos épület található. Szinte csak cégek lakják a házat, de az utcafronton is vannak még kiadó helyiségek. Gasztroenterológia, nőgyógyászat, könyvelés, nőifitnesz-szolgáltatást kínál az utcafront, de a meghatározhatatlanul szétforgácsolt profil néhány tucat cégtábla erejéig a kapuajlból nyíló belső udvaron is folytatódik. Az épületben működő információs szolgálatnál nem ismerik a Céginformációs Rendszer Szolgáltató Kft. nevét. De ez igazából nem jelent semmit – közölte a szolgálatban lévő férfi, aki szerint rengeteg olyan cégnévvel is találkoznak, aminek a létezéséről is csak akkor szereznek tudomást, amikor azokat valaki itt keresi.

A tulajdonosi duó a Céginformációs Rendszer Szolgáltató Kft.-n kívül további 6 cégben bukkant fel csak az elmúlt két évben. Ezek közül  az EU Cégnéző Kft. és a Rhino R-com Kft. már túl van a felszámoláson, a Rhino Business Kft., valamint a Dégen és Velencén külön-külön is bejegyzett EU Cégjegyzék Információs Kft. cégek ellen felszámolás (csődeljárás vagy kényszertörlési eljárás) van folyamatban, miközben a Rhino Média Kft. ellen is regisztrált negatív információk szerepelnek a valódi cégnyilvántartásban. A tulajdonosi összetételt tovább boncolgatva az adatokból az is kiolvasható, hogy a felszámolás alá kerülő cégekben olyanok is felbukkantak, akik a cégvezetéstől törvényileg eltiltottak – ez arra is utalhat, hogy a cégeket a bedőlése előtt cégtemetőbe vitték.

Az EU Cégjegyzék Információs Kft.-vel kapcsolatban egyébként ugyanaz volt a helyzet, mint néhány éve az EU Tudakozó nevű fantomcéggel, illetve mint most, a Céginformációs Rendszer Kft.-vel: valódi ügyfelek jelezték, hogy egy megtévesztő nevű cég pénzt akar tőlük kicsalni, pro forma számlával, illetve valahol a számlának kinéző papírlapon apró betűvel feltüntetve, hogy a "számla" valójában csak egy reklámajánlat. Több hasonló cég ellen is indult eljárás, többük ellen indítottak jogi lépéseket, de a nyomozás, a tanúk meghallgatása évekig tartott, és a cégek addig gyakorlatilag zavartalanul folytatták a tevékenységüket.

Kakasos címerrel is nyomultak

Az elmúlt években egyébként számos hasonló cég bukkant már fel, voltak közöttük egészen profi csalók is. A Központi Adatnyilvántartó például 60 ezres díjat kért a cégektől, és a honlapjával egészen jól tudta imitálni, hogy egy minisztériumokkal kapcsolatban álló szervezetről van szó. A rendőrség nyomozást indított a céggel szemben, a honlapjuk viszont még mindig frissül. Volt olyan is, hogy Magyar Kereskedelmi Nyilvántartási Intézet, 24 ezer forintokat akart kicsikarni a vállalkozásoktól, végül szintén nyomozás lett az ügyből. A cég mögött álló ötletelők egyébként egész kreatívak voltak, magyar címer helyett egy nagyon hasonló, kakasos címert használtak.