Vállalkozás hvg.hu 2014. november. 24. 12:29

A családi vállalkozások viszik a hátukon Ázsiát

A dinasztikus családi cégeknek köszönhetik a fejlődő országok gazdasági lendületüket, ahol az elkötelezettségnek nagy szerepe van abban, hogy a hasznot nem emésztik fel a részvénytulajdonosok.

A KPMG felmérése szerint Indiában az ipari termelés 90 százalékáért, és a foglalkoztatás 27 százalékáért a családi cégek felelnek, legyenek ezek az ország legnagyobb vállalatai vagy a legkisebb kkv-k. „Amit a legtöbben észre sem vesznek, hogy a családi vállalkozások a gazdaság motorjai, a magánszféra körüli felhajtás és csillogás valójában ezekről a családi cégekről szól” – mondta a CNBC-nek Nicholas Moody, Campden Wealth tanácsadó cég ügyvezetője.

Az angolszász nyugati-modellel ellentétben a fejlődő országok piacán a cégek nagyobb valószínűséggel maradnak családi kézben. „A fejlődő országokban működő cégek tulajdonosai akkor sem szeretik kiereszteni kezükből a gyeplőt, ha a vállalkozás kinövi magát, és akár már a tőzsdén is jegyzik” – hívja föl a figyelmet a két modell közti legnagyobb különbségre Sumon Bhaumik, a Sheffield Univesity professzora, aki hozzáteszi, hogy az Egyesült Királyságban ezzel szemben a családi vállalkozások egyharmada egy generációváltás során idegen kézbe kerül.

Ugyanakkor európai mintára egyre inkább átveszik azt stratégiát, hogy az erős családi tulajdonszerep egy erős és professzionális menedzsmenttel társul. Azonban európai társaikkal ellentétben sokkal hajlamosabbak az intenzív terjeszkedésre. Amíg Németországban a vállalkozások 5, az Egyesült Királyságban 8, és az Egyesült Államokban 16 százalékának tervei közt szerepel az agresszív piacszerzés, addig ugyanez a szám a PwC elemzése szerint Kínában 57, a Közel-Keleten és Indiában pedig 40.

A hosszú távú terveket illetően pedig, megegyeznek a tendenciák a fejlődő gazdaságokban Afrikán át Ázsiáig, miszerint nem kell a részvényesek negyedéves elvárásaiknak megfelelniük, hanem 20-30 éven, akár generációkon át képesek építeni az üzletet, anélkül hogy jelentős hasznot kivennének. A magyar viszonyokra vonatkozó nem áll rendelkezésre adat, azonban a KSH egy hete kiadott "A kis- és középvállalkozások jellemzői" elnevezésű anyagából kiderül, hogy a vállalkozások döntő része a kkv, ahol a vállalkozási szektorban alkalmazottak 73 százalékát foglalkoztatják, azaz összesen közel 2 millió munkavállalót. Fontos kiemelni azt is, hogy 2012-ben a kkv-k összesen közel 45 ezer milliárd forint árbevételt értek el, a teljes vállalkozási szektor teljesítményének 58 százalékát.

Ha szeretne további hasznos híreket olvasni, hírlevelünkre feliratkozva megteheti!

Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.