Vállalkozás Varga Szabolcs 2014. október. 16. 13:50

Átrendezi a globális erőviszonyokat a világunkat forradalmasító technológia

Hologramos Beatles koncert, hálózatba kapcsolt robotok a háztartásban, Steve Jobs poszterek a tinédzserek falain – ilyen jövőt jósol a Budapestre látogatott startupguru, Leonard Brody, aki szerint még nincs mindenki tisztában azzal, mekkora volumenű – mindennapi életünkre hatást gyakorló - változások történnek napjainkban.

 

Az akvárium nagytermében összegyűlt izgatottan mocorgó közönséget egy kis történelmi visszatekintéssel csigázta a startupguru, aki szerint a 2008-as válság egy mindent felforgató vihar volt, amely alapjaiban változtatta meg az emberiség történelmét, de nem csak gazdasági oldalról, hanem a technológia előretörésének köszönhetően a mindennapok szempontjából is. „Gondoljunk csak arra, hogy 4-5 évvel ezelőtt egy nagy érdeklődésre számot tartó eseményen nem mindenki fotózott a saját telefonjával.” – mutat rá az egyik olyan új jelenségre Brody, ami nemrég még elképzelhetetlennek bizonyult volna.  Az emberi viselkedés ilyen fokú változása nem csak annak köszönhető, hogy most már adott a technológia, de az így készített képeket közzé lehet tenni, vagyis saját kommunikációs csatornákkal rendelkezünk. Ha jobban belegondolunk az internet mellett a kommunikációt forradalmasító eszközöknek a távírót, a rádiót, a telefont és a televíziót tartjuk. Utóbbiakban azonban van egy közös vonás, mégpedig, hogy állami szabályozás alá esnek.

„A kommunikáció korábbi mérföldköveivel szemben az internet teljesen új világot hoz, amiben nem kell egy tv csatornát birtokolnod ahhoz, hogy műsort sugározz, és nem lehet szabályozni sem. Úgy tervezték, hogy megállíthatatlan. A történelem során az utca embere először veheti kezébe a saját kommunikációja fölötti uralmat.” – mondta a startupguru. Ezt mi sem mutatja jobban, hogy az internet rövid történelme ellenére, mára már az emberiség egyharmada rendelkezik internet elérhetőséggel, és ez olyan ijesztő mértékben növekszik, hogy a Brody prezentációjában bemutatott táblázat szerint 2017-re a hálózatba kapcsolt technológiák, az úgynevezett dolgok internetének már több mint 7 milliárd felhasználója lesz, amivel meghaladja majd az okostelefont, tabletet, és pc-t birtoklók együttes számát.

The rise of enterpreneurship

A vállakozások hatalmát hirdető próféta

Leonard Brody, világszerte ismert kanadai vállalkozó, kockázati-tőke befektető, best-seller író és médiaszakember, a startup világ nemzetközileg elismert véleményvezére. Szerteágazó szakmai és üzleti tapasztalatának köszönhetően Brody tanácsadója több ország kormányának, multinacionális nagyvállalatnak, kockázati tőketársaságnak, mindamellett, hogy rendkívüli előadói képessége miatt az egyik legkeresettebb sztárelőadónak számít nemzetközi szinten.

Ez az alcím akár egy utópisztikus stúdiófilmé is lehetne, de Brody ezzel arra célzott, hogy az innovatív vállalkozók a gazdaságban soha nem látott erőt képviselnek. Véleménye szerint az internetnek köszönhetően nem csak a vállalkozások indítása vált egyszerűbbe, de amint azt Elon Musk Teslája vagy a Uber financiális sikere is mutatja eljött egy olyan kor, ahol a nagy gazdasági tőkések szövetségének lobbija már nem képes többé letörni az egyéni kezdeményezéseket. „Már vagy 70 éve feltalálták az elektromos autót, de eddig egyszerűen nem állt érdekében a gazdasági elitnek -  akik inkább a kőolajra tették le voksukat – hogy széles körben elterjedjenek. Elon Musk Teslája vagy a Uber példája jól mutatja, hogy ezek a cégek pillanatok alatt olyan bevételekre tettek szert, amivel már gazdasági lobbi tevékenységre is képesek és nem lehet őket többé megállítani: már ott vannak a politikában is, eljött a vállalkozók kora, akik olyan forradalmi újításokat képesek pillanatokat alatt átnyomni minden akadályon, amik aztán mindannyiunk életét megváltoztatják egyik napról a másikra.

„Néhány évvel ezelőtt a vállalkozással kapcsolatos ismereteket csak szakiskolákban lehetett elsajátítani, ma már az általános tananyag része. Gondoljanak csak bele, hogy amíg korábban a tinédzserek rocksztárokat és sportolókat imádtak, ma már olyan példaképeik vannak, mint Steve Jobs vagy Mark Zuckerberg” – mutat rá a társadalmat átformáló változásokra Brody. De ami még ennél is elképesztőbb, az az, hogy el tudunk majd menni a Beatles, vagy Tupac koncertjére is, ami azt illeti utóbbi 2012-ben már fel is lépett, 15 évvel a halála után. Egy szám erejéig hologramos mását életre keltették, és ahogy Brody mondja, itt nem a Star Wars-ból ismert hologramos alakokra kell gondolnunk, hanem a hús-vér ember hatását keltű hologramra. Ez a technológia szórakoztatóipar átformálását is előrevetíti. A koncertfelvételt ide kattintva megnézheti.

hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.