2014. szeptember. 18. 09:37 hvg.hu Utolsó frissítés: 2014. szeptember. 18. 13:11 Vállalkozás

Még egyet csavarnak a nonprofit rezsiszolgáltató ötletén

Két nonprofit rezsiszolgáltató cég jöhet létre, mindkettő közösségi tulajdonban – mondta szerdán az InfoRádióban Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője. Hozzátéve: a legutóbbi Fidesz–KDNP-frakcióülésen döntöttek arról, hogy felhatalmazzák a kormányt egy nonprofit, közösségi tulajdonban lévő rezsiszolgáltató létrehozásának előkészítésére.

A múlt heti, tapolcai tanácskozáson Rogán szerint úgy határoztak, hogy két efféle cégre is szükség van: a egyikhez az eddigi piaci szolgáltatások tartoznának (mint a gáz, az áram és a távhő), a másikhoz pedig azokat a szolgáltatásokat delegálnák (mint a vízművek és a hulladékszállítás), amelyek eddig főként önkormányzatiként működtek. A kormánypárti frakcióvezető szerint lehetővé kell tenni, Magyarországon bárki választhassa e két nagy nonprofit társaságot, amelyek gyakorlatilag a lakosságot kiszolgáló egyetemes szolgáltatók lennének.

Az elképzelés azonban egyetlen lépéssel sem visz közelebb annak a kérdésnek a megválaszolásához, hogy a kormány miként gondolja a jelenleg piaci cégek által működtetett egyetemes szolgáltatások (mint a Tigáz a gázszolgáltatásban, vagy az E.On, az ELMŰ az áramszolgátatásban, stb.) miként kerülhetnének be egy állami, nonprofit holdingba. Rogán Antal a rádióműsorban arra a kérdésre, hogy az állam, illetőleg a két nonprofit rezsiszolgáltató cég felvásárolná-e a jelenlegi szolgáltatókat, azt mondta, hogy ez ügyeben konkrét döntések még nem születtek.

A részletes megoldásra Rogán szerint 2015 tavaszáig várni kell, e kérdésben először a kormánynak kell az elképzeléseit konkrétabban körvonalaznia.

hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.