Vállalkozás Ember Zoltán 2014. július. 03. 04:10

Világsiker kapujában a magyar startup mobilfejlesztése

A Sortpad egy olyan fotóválogató mobilalkalmazás, ahol az ujjunk mozgatásával tudjuk szuper gyorsan rendszerezni a fotóinkat tetszőleges mappákba. A budapesti fejlesztő cégbe idén májusban szállt be 72 millió forinttal az OTP-One Day Magvető Tőkealap kockázati tőketársaság. Arra voltunk kíváncsiak, hogy a startupnak miként sikerült megállapodnia a befektetőkkel, illetve, hogy milyen tapasztalatokat szereztek a tárgyalások során.

„Adtam egy papírlapot, és megkértem őket, hogy a sarkaiba húzzanak M&M’s cukorkákat a színük szerint csoportosítva” – mondta lapunknak László Tamás, a Sortpad kitalálója arról, hogy miként prezentálta tíz másodpercben az ötletét a szigorú kockázati tőkéseknek. „A kis performance azt példázta, hogy mi ennek az ujjmozdulatnak a digitális megoldását kínáljuk az egész világon” – mondta.

Személyes profil
László Tamás 34 éves, nős, Budapesten született. Érettségi után az International Business School Oxford Brooks szakán diplomázott, majd a CEU MBA képzését végezte el. Szülei vállalkozók, több mint 30 éve működő akkumulátorkereskedésük van. Tamás egy időben szülei vállalkozásában is dolgozott, illetve a segítségükkel hozta létre az akkusegely.hu nevű céget, melynek segítségével finanszírozta a Sortpad korai fejlesztését. Azt mondja, hogy a „családon belüli szinergiáknak” nagyon sokat köszönhet a mobilfejlesztő vállalkozásában is.

Az app kulcsa a "flick-and-drag" nevű technológia: ennek segítségével a felhasználó a lehető legegyszerűbb módon, ujjának csúsztatásával tudja az általa meghatározott albumokba szortírozni képeit, amelyeket meg is tud osztani a Facebookon és a Dropboxon. A cég számos tesztet végzett, ezek alapján a felhasználó 3 perc alatt hozzávetőleg 200 képet tud elrendezni. Ez a módszer sokkal gyorsabb, mint bármelyik más eljárás, mert vizuálisan, egyszerűen és gyorsan tudjuk szortírozni a képeinket.

Az alkalmazás elsődlegesen magánszemélyeknek szól, de az üzleti-kereskedelmi hasznosítást is tervbe vették a cégnél. Az appot – további fejlesztés után – használhatják például termékkatalógusok vásárlói, profi fotósok, és mindazok, akiknek fontos a munkájukhoz a fotók gyors válogatása. A Sortpad alapverziója ingyenesen, a pro verzió 1,99 dollárért tölthető le az Apple Store-ból.

A cég a mobilfejlesztésre specializálta magát, egyszerre több terméken dolgoznak, és ami bejönni látszik, arra helyeznek nagyobb hangsúlyt. Van egy Celebrity Compass nevű alkalmazásuk, ami a twitter bejegyzések lokációja alapján méri be a kedvenc celeb tartózkodási helyét. De készítettek Set-a-Trap néven egy olyan alkalmazást, ami az illetéktelen mobilhasználatot akadályozza. Ez egy olyan megoldás, ami szimulációs környezetet teremt, miközben lefotózza az illetéktelen használót, aki azt hiszi, hogy minden adathoz hozzáférhet a mobilon.

A Sortpad csapata öt főből áll, László Tamás a tulajdonos, a programozásért a 69 éves Balogh Géza felel, aki számos nagynevű cégnél dolgozott, mint például a LogMeIn és a Graphisoft. Az online marketinget Szabó Zita marketingszakember vezeti, aki a Leo Burnett reklámügynökségnél dolgozott 6 évig. A csapat dizájnere pedig Tumbász Andrea. Továbbá a céget Kerekes Zsófia, szabadúszó Customer Development és közösség építési tanácsadó is segíti. Tamás azt mondta, hogy a kiválasztásnál számára az egyik legfontosabb szempont az volt, hogy a leendő kollégának legyen humorérzéke és megfelelő öniróniája.

Hogyan működik egy kockázati tőketársaság?

A Sortpadet kifejlesztő Genio Studioba idén májusban szállt be 72 millió forinttal a PortfoLion Kockázati Tőkealap-kezelő Zrt. és a Day One Capital által kezelt OTP-Day One Magvető Tőkealap. A cél az, hogy a fejlesztőcég minél előbb megjelenjen a nemzetközi piacokon. László Tamást arról kérdeztük, hogy miként működik a gyakorlatban egy kockázati befektető cég, és hogy milyen tapasztalatokat szerzett a tárgyalások alatt.

hvg.hu: Hogyan került kapcsolatba a kockázati tőkésekkel?

László Tamás: A Day One befektetése igazgatója megkeresett egy előadásom után, hogy esetleg érdekes lehetne számukra egy együttműködés. Akkor még ezt nagyon korainak éreztem, mert nem volt olyan állapotban a fejlesztésünk, de egy évre rá az én kezdeményezésemre újra kezdtük a tárgyalásokat. Végül kevesebb mint fél év kellett a megállapodásra.

hvg.hu: Mit kértek cserébe a befektetésért?

LT.: Kisebbségi tulajdont szereztek, és 3-5 éves megtérülési időben gondolkodnak. A befektetés egyik alapvető filozófiája, hogy nem kizárólag a Sortpad-be, hanem a Genio Studioba szerettek volna beszállni.

hvg.hu: Milyen kritikus pontok voltak a tárgyalások alatt?

LT.: Sok ilyen volt, például a cég jelenlegi és jövőbeli értékének meghatározása, vagy cégirányítási kérdések. Javaslataik között szerepelt a kettős ügyvezetés, de számomra ez nem volt elfogadható. Végül azt a kompromisszumot kötöttük, hogy két év után az ügyvezetői újraválasztásom az ő kezükben van, így erre az időszakra megmaradt az autonómiám. Amennyiben nem vagyok alkalmas a cég megfelelő vezetésére, többségi tulajdonosként nekem is érdekem, hogy azt a legrátermettebb személy lássa el.

hvg.hu: Voltak-e más vitás kérdések a szerződéskötés után?

L. T.: Miután megkötöttem a szerződést, szerettem volna egy nagy teljesítményű, céges laptopot vásárolni, amin a munkát végzem. A befektető szerint ennek még nem jött el az ideje, javaslatuk szerint érdemes a siker első jeleit megvárni egy ilyen jellegű, meglehetősen drága beruházással. Átgondoltam a kérdést és az adott helyzetben én is igazat adtam nekik. Az együttműködés akkor működhet sikeresen, ha minden fél érdekei képviselve vannak, ügyvezetőként ezt is feladatomnak érzem.

hvg.hu: Ön szerint miért választották ki a cégét?

L. T.: Az igazán ígéretes startupok egyik közös jellemzője, hogy globális problémákat orvosolnak, és a mi cégünk ilyen. E mellett nagyon jó a csapatunk, koncentráltan fejlesztünk a piacra, és képesek vagyunk a terméket megfelelően piacra is állítani.

Személyes profil
László Tamás 34 éves, nős, Budapesten született. Érettségi után az International Business School Oxford Brooks szakán diplomázott, majd a CEU MBA képzését végezte el. Szülei vállalkozók, több mint 30 éve működő akkumulátorkereskedésük van. Tamás egy időben szülei vállalkozásában is dolgozott, illetve a segítségükkel hozta létre az akkusegely.hu nevű céget, melynek segítségével finanszírozta a Sortpad korai fejlesztését. Azt mondja, hogy a „családon belüli szinergiáknak” nagyon sokat köszönhet a mobilfejlesztő vállalkozásában is.

hvg.hu.: Mire költik a 72 millió forintot?

L. T.: Termékfejlesztésre és nemzetközi terjeszkedésre. A pilot országunk Kanada lesz. Azért Kanada, mert a kezdeti elkerülhetetlen hibákat nem az USA-ban szeretnénk elkövetni. Kanadában főként a PR-ra fókuszálunk. Kevés, és válogatott újságírókkal kommunikálunk. Igyekszünk felhasználókat is vásárolni, akik várhatóan nagyobb bevételt generálnak, mint amennyibe kerülnek. Sok helyen hirdetünk is, például a Facebookon vagy a Google AdMob rendszerében, illetve a Twitter AppCard nevű felületén is.

hvg.hu: Az USA-ban a startupok 80 százaléka egy éven belül megbukik. Önöknél mik lehetnek a lehetséges kudarc okai?

L. T.: Egy Sortpad jellegű projekt több mindenen is elbukhat. Megpróbálhatják lemásolni a koncepciónkat. A nagyok egyike, például az Apple, standard eljárássá teheti a Sortpad módszerét. A technológiai környezet számunkra fel nem ismert irányba fejlődhet. Számtalan dolog történhet, de számunkra a legveszélyesebb, ha mi elveszítjük a fókuszunkat, mert a Sortpad legnagyobb ereje annak egyszerűségében és kreatív megvalósításában rejlik.

hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.