Már bő egy éve előállt a tengerbe szivárgó sugárzó anyagok megállításának tervével a fukusimai atomerőművet üzemeltető Tepco, de a Trónok harcából kölcsönzött északi jégfalról most kiderült, hogy egyáltalán nem biztos, hogy működik.
A Tepco újabb mentőötletéről derült ki, hogy az kivitelezhetetlen vagy legalább is újabb, nem várt problémákat generál. A súlyosan megsérül fukusimai atomerőmű és a tengeröböl közé építendő óriási jégfal ugyanis nem biztos, hogy lelassítja a sérült reaktorokból szivárgó sugárzó víz talajban történő mozgását úgy, ahogy azt korábban képzelték (és állították).
Az ötlet nagyon hasonlít a világ jelenleg talán legismertebb tévésorozatából, a Trónok harcából ismert északi falhoz, melynek hasonló a fukciója: távol tartani a veszélyt az emberektől.
A Zerohedge azonban most megírta, hogy mi a legfőbb baj azzal, hogy a japán cég hűtőcsőrendszert telepítene a veszélyeztetett területre. Kiderült, hogy a a projekt túlságosan bonyolult, és semmi sem bizonyítja azt, hogy sikeres lehet.
A portál szerint éppen az ellenkezője igaz. Ezt igazolja az is, hogy a Tepco szóvivője a projekttel kapcsolatban már elismerte, egyelőre hogy nem tudják garantálni, hogy a jégfal belső oldalán a hőmérséklet elég alacsony lesz ahhoz, hogy a szivárgó radioaktív folyadék biztosan megfagyjon. Ha viszont nem fagy meg, akkor az egész mentőakciónak nincs értelme – hacsak az nem, hogy a "valamit tesznek" hamisan azt sugallja, hogy a térség egyre nagyobb biztonságba kerül.
A használni tervezett hűtőfolyadék vízben oldott kalcium-klorid, amit -30 Celsius-fokra hűtenek – az így keletkező jégfal-technológiát már alkalmazta a Kajima nevű cég, igaz, alagútépítéshez. A fukusimai megvalósítás azonban azt a problémát is felveti, hogy ennek óriási költségei lesznek, mivel, ha a hűtésnek ezt a módját meg is valósítják, a probléma megoldása évtizedekig is eltarthat.