A mérnökök, újságírók, IT szakemberek a legelégedettebbek.
Az országos Munkahelyi Stressz Felmérés egyik fő eredménye szerint a munkahelyek 40 százalékánál létezik problémaként a szekálás. Azok a munkavállalók,
akik rendszeresen ki vannak téve szekálásnak, jóval magasabb stressz-szintről, gyakoribb munka-család konfliktusról és alacsonyabb elégedettségről számolnak be.
A szekálás gyakoriságának előfordulása összefüggést mutat a munka jellegével, a segédmunkások, szakdolgozók és irodai, ügyviteli dolgozók körében figyelhető meg legtöbbször. A szekálás leggyakrabban a felettes és a munkatársak részéről éri a dolgozókat. Minden ágazatban minimum 28%-ban előfordult, leggyakrabban a szálloda, vendéglátás, idegenforgalom (48%) és az egészségügy, szociális ellátás (48%) területén.
A stresszfaktorokat vizsgálva a felmérés megállapította, hogy a főbb elemek:
- iskolai végzettség: minél magasabb, annál kevesebb a stressz
- beosztás: minél magasabb, annál kevesebb a stressz
- jövedelem: legkevésbé az egészségügyi és szociális ellátás, a személyszállítás, közlekedés, postai szolgáltatások, valamint a védelem (igazságügy, bíróság, büntetésvégrehajtás is ide tartozik) területen dolgozók elégedettek a jövedelmükkel, és ez jelentősen zavarja őket.
Ebből merítenek erőt a dolgozók:
- a munkakör egyértelműségéből
- a munka értelmességéből
- a jó munkahelyi közösségből
A munkahelyi elégedettséget tekintve a legmagasabb értéket (60) a szakmai, tudományos és műszaki területen dolgozók és az IT, telekommunikáció, média ágazat munkatársai értek el.