Vállalkozás hvg.hu 2014. május. 08. 16:30

Tudja mi a „dolgok internete”? Most még nem késő bekapcsolódnia!

Korábban csak a science fiction filmek jellemzői voltak a hálózatba kötött “intelligens” eszközök, mára azonban nem csak hogy valósággá vált, de ez a trend egyre jelentősebb tendenciát mutat Magyarországon is.

Magyarországon is több fejlesztő csapat dolgozik az úgynevezett Internet of Things trendbe illeszkedő projekten, május 12-én pedig elindul a témával foglalkozó meetup sorozat az iotpedia.com és a Design Terminál közös szervezésében.

 

A Gartner piackutató cég elemzése szerint internetező tárgyak száma a PC-k, tabletek és okostelefonok nélkül közel 26 milliárdra nő majd 2020-ig. Az internethez kapcsolódó háztartási és irodai eszközök, valamint a viselhető technológiák azonban nem csak a felhasználók számára nyújtanak komoly értéket. A dolgok internete (Internet of Things) terület szolgáltatóinak bevétele 2020-ra a 300 milliárd dollárt is megközelítheti, ami a globális gazdaságra is jelentős hatással van. Nem véletlen, hogy a nagyvállalatok közül például a Cisco, a GE, vagy az Intel is kiemelt figyelmet fordít a területre globálisan, de a Magyar Telekom, vagy az egyik legismertebb magyar alapítású startup, a LogMeIn is jelentős üzleti potenciált lát a „dolgok internete” térnyerésében.

 

A felhasználási lehetőségek száma gyakorlatilag határtalan. A viselhető pulzus és vérnyomásmérők segítenek egészségünk megőrzésében és rendszeres önellenőrzést tesznek lehetővé. Az intelligens termosztátok érzékelik, ha elhagyjuk a házat, majd ehhez igazítják a hőmérsékletet, mikor pedig közeledünk, ismét akcióba lendülnek, hogy felfűtött lakás fogadjon minket. Az okos város koncepció keretein belül egyre több helyen kísérleteznek azzal, hogy a technológia hogyan tudja a  közlekedést forradalmasítani, legyen szó akár az önmagát vezető autó víziójáról, vagy az intelligens parkolás rendszerének kialakításáról. A terület megszállott művelői már a tojástartótól kezdve a hajszárítóig, számos eszközt csatlakoztattak az internetre.

 

A nemzetközi „dolgok internete” körüli trendekkel foglalkozó iotpedia.com és a hazai kreatívipar központja, a Design Terminál összefogása eredményeképpen az Internet of Things körüli alkotóközösség immáron Budapesten is rendszeres találkozási pontra lelhet. Az első IoTPedia Meetup Budapestet május 12-én rendezik, 19 órától az Erzsébet téri Design Terminálban. Az este meghívott előadói Christopher Mattheisen, a Telekom vezérigazgatója, Szalai Ferenc, sorozatvállalkozó, aki fejlesztői szempontból járja körbe a témát, valamint Maróy Ákos, aki a Google Glassre fejlesztett Aero Glass pilóta navigációs alkalmazást mutatja be. „A kéthavonta megtartott rendezvénysorozat célja a budapesti alkotóközösség korai bekapcsolása a most alakuló globális Internet of Things ökoszisztémába” - mondta el Szabó Balázs, az IoTPedia.com alapítója, a rendezvény egyik szervezője.

 

Ha szeretne más érdekes hírt olvasni, hírlevelünkre feliratkozva megteheti!
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 06. 13:28

1945 után először ismét szélsőjobboldali vezetője lehet Ausztriának, Herbert Kickl a kormányalakításról tárgyalhat

Az osztrák Szabadságpárt vezetője kapott felkérést a kormányalakításra a köztársasági elnöktől, miután összeomlottak a koalíciós tárgyalások a jobbközép és a szociáldemokraták között Ausztriában. A jobbközép lecserélte a vezetőjét, az új hajlandó kormányalakításról tárgyalni a választáson győztes szélsőjobboldali párttal, az FPÖ-vel. A szélsőjobbnak az ölébe hullhat a hatalom, mert a politikai elit nem tudott túllépni a saját árnyékán. Váratlan külpolitikai győzelem ez Orbán Viktornak és Vlagyimir Putyinnak. Németországnak vészjelzés az osztrák belpolitikai fordulat.