Kitúrná Magyarországot az orosz gáz tranzitjából egy szomszéd
Hamarosan célt érhet Ausztriának az a múlt évben újjáéledt törekvése, hogy a Déli Áramlat gázvezeték egyik végpontjává váljon. Nyugati szomszédunkhoz magyar területen vezetne a cső nyomvonala, de Szlovénia is meg szeretné szerezni ugyanezt a tranzitszerepet – közölte a Világgazdaság.
Szlovénia erősen dolgozik azon, hogy a múlt heti tárgyalások eredményeként a Déli Áramlat térképére visszakerülő Ausztriát ne magyar, hanem szlovén területen érje el az orosz gázt hozó vezeték – értesült a VG. A tervek szerint Szlovéniába Magyarországon keresztül érkezne egy leágazás, erről már megszületett a végső beruházási döntés is. A kérdés tehát az, hogy az ausztriai leágazás még magyarországi, vagy már szlovéniai területen létesüljön-e.
A magyar érdek a beruházással járó munkahelyteremtés és a majdani tranzitdíj miatt viszont nyilván az, hogy az orosz eladó rajtunk keresztül továbbítson földgázt Ausztriába. Erre két útvonal is kínálkozik. Az egyik a Déli Áramlat szerbiai belépési pontjától vezetne – egy új csövön – a Kecskemét melletti, és már ma is jelentős hazai gázvezeték-találkozási pontként működő Városföldig, ahonnan szintén új vezetéket kellene lefektetni Ausztria felé.
A másik a Déli Áramlat szlovéniai kilépési pontjához közeli szakaszától haladna a nagykanizsai útvonalon át az osztrák határig. Ám ott szükséges még egy fejlesztés, lehetővé kell tenni, hogy a határon Magyarországról Ausztria felé is lehessen gázt szállítani a HAG vezetéken, ne csak onnan ide, ahogyan jelenleg.
Az előbbi beruházásokat csak akkor éri meg megvalósítani, ha a vezetékek kellően ki is vannak használva, akár tranzittal, akár a magyar piacra történő szállítással. A Déli Áramlat magyarországi szakaszának éves végső kapacitása a korábbi bejelentések szerint 30 milliárd köbméter lesz, közel ötszöröse annak, amennyi orosz gázt tavaly importáltunk – tette hozzá a beszámoló.
A VG szerint még nem dőlt el, hogy a hamarosan lejáró hosszú távú importszerződésünk újrakötésekor mekkora mennyiségről állapodnak meg a felek, a nem hivatalos közlések az eddiginél kisebb mennyiségről szólnak.