Vállalkozás hvg.hu 2014. március. 30. 11:15

3 nő, aki vállalkozásával zavarba hozza a férfiakat

Erős ellenszélben építették fel vállalkozásaikat.

Az üzlet a férfiak dolga, a nőnek a konyhában a helye – mondják sokan Magyarországon is. Hát még Indiában vagy Afrikában, ahol a kasztrendszer, illetve a nők hátrányos helyzete uralja a társadalmat, így az üzleti életet is. Ám ennek ellenére ott is vannak vállalkozó nők, nem is akármilyenek.

Egy amerikai magazin 48 sikeres vállalkozó nőt mutatott be a fejlődő országokból, akik közül mi kiválogattuk a 3 legizgalmasabbat. Történetük azt példázza, hogy soha nincs késő vállalkozni, legyenek bármilyen mostohák a gazdasági körülmények.

Vanita 38 éves korában kezdett vállalkozni, vidéki farmhálózatot hozott létre nőknek. Indiában – a szigorú kasztrendszer miatt – nagyon kevés nő dolgozik az agráriparban, a cég nekik kíván segíteni. A farmok élelmiszerben önellátók, bevételük a kézzel készített tányérok, bögrék eladásából származik. Vállalkozását hitelből indította, a 36 ezer forintnak megfelelő kölcsönt (10 ezer rúpia) fél év alatt fizette vissza. Vanita egyben elnöke az első olyan indiai banknak is, amely agrárkölcsönöket nyújt nőknek.

A 26 éves Roya Mahboob társalapítója egy afganisztáni internetvállalatnak, az Afghan Citadel Software Company-nek. A cég küldetése, hogy elvigye az internetet az afgán iskolákba, kórházakba, kormányzati szervezetekbe. Royát a Time magazin tavaly a 100 legbefolyásosabb nő közé választotta.

Az etióp Alemu 33 évesen alapította ruhaipari cégét Addisz Abebbában, Etiópia fővárosában. Szandálokat gyárt, és azokkal kereskedik saját bolthálózatában. A soleRebel márkanév alatt futó szandálokat afrikai dizájnerek tervezik, az etióp népművészet felhasználásával. Alemu ma már közel 600 embernek ad munkát.

E nők története a hazai vállalkozók nők és férfiak számára is üzenetértékű lehet, amennyiben a sikeres vállalkozó nők itthon is a helyi sajátosságokra alapozva állítana elő értéket, egy számukra kedvezőtlen gazdasági és társadalmi környezetben.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.