A Budapesti Elektromos Művek (Elmű) igazgatósága 16 milliárd forintos, az Észak-magyarországi Áramszolgáltató (Émász) igazgatósága pedig 9 milliárd forintos osztalék kifizetésére tett javaslatot. Egyebek mellett erről is dönt majd pénteken a két társaság közgyűlése. A kormány korábban vizsgálatot rendelt el a két áramszolgáltató előrehozott közgyűlésével kapcsolatban.
Az Elmű igazgatóságának javaslata szerint az eredménytartalékból felhasznált 16 milliárd 97 millió forint osztalék részvényenként 2650 forintnak felel meg. Az eredménykimutatás alapján az adózás utáni eredmény mínusz 29 milliárd 880 millió forint, ami az eredménytartalékot csökkenti.
Az Émász igazgatósága 8 milliárd 999 millió forintos osztalékot javasol, ami részvényenként 2950 forintnak felel meg.
A tavalyi éves beszámoló mérlegfőösszegét 117 milliárd 916 millió forintban határoznák meg, míg az adózott eredményt 3 milliárd 917 millió forintban rögzítenék. Az osztalék kifizetéséhez az adózás utáni eredményt kiegészítenék az eredménytartalékból 5 milliárd 82 millió forinttal.
A társaságok a szokásosnál két héttel korábban tartják közgyűléseiket, Boross Norbert szóvivő szerint azért, hogy a részvényesek eleget tudjanak tenni az állampolgári kötelezettségeiknek, és április hatodikán szavazni menjenek, ne közgyűlésen kelljen megjelenniük.
A Napi Gazdaság korábban arról írt, hogy egyes vélemények szerint a közgyűlés korai időpontjával biztosíthatja a két áramszolgáltató, hogy április elejéig, a választásokig kifizethesse osztalékát.
Giró-Szász András kormányszóvivő erre úgy reagált: a kormány megdöbbentőnek tartja, hogy egyes közműszolgáltatóknál a vagyonfelértékeléssel, valamint az osztalékkifizetés időpontjának előrehozásával pénzkimentés zajlik. Egyben bejelentette, hogy a kormány szigorú és teljes kivizsgálást rendelt el a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatalnál az Elmű-Émász előrehozott éves közgyűlésével kapcsolatban.
A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal előrehozott adatbekérést kezdeményezett az Elmű-Émász előrehozott éves közgyűlésével kapcsolatban. Az indoklás szerint a cégek gazdasági helyzetét és jövedelmezőségét vizsgálják, „különös tekintettel az ellátásbiztonságot garantáló zavartalan működéshez szükséges felelős gazdálkodás feltételeire”.