Vállalkozás Ember Zoltán 2013. december. 19. 14:53

Angliában nem kell áfát fizetni egy összeghatárig a vállalkozásoknak

Nagy-Britanniában összesen két járulékot vonnak a fizetésből, a munkáltató nem fizet semmit alkalmazottja után, van vállalkozói létminimum, nem kell áfát fizetni egy bizonyos összeghatárig a cégeknek, és a legtöbben csak 20 százalék személyi jövedelemadót fizetnek. Mégis pörög a gazdaságuk.

Összeszedtem néhány söralátét egyszerűségű ötletet a brit adórendszerből, amelyek megkönnyítik az ottani vállalkozók életét. Kérdés, hogy ezek a megoldások hogyan működnének Magyarországon? Szerintem a többség működne, talán az elsőt kivéve, mert ezzel valószínűleg sokan visszaélnének itthon.
 
1. Ha Angliában bárki vállalkozást indít (pl. hot-dogot kezd el árulni a sarkon), az első három hónapban nem kell bejelentkeznie az adóhivatalhoz, és nem kell adót fizetnie sem. A türelmi idő azért van, hogy mindenki eldönthesse, megéri-e folytatni a vállalkozását.
 
2. Az adóév az Egyesült Királyságban április 5-én zárul. Ezután kell az éves adóbevallást elkészíteni és beadni papíron október 31-ig, interneten január 31-ig. Így ott ismeretlen a Magyarországon megszokott, utolsó pillanatban beadott, év végi elszámolási őrület, amit ráadásul nálunk még a karácsony is súlyosbít.
 
3. Vállalkozók esetében is van adómentes jövedelem. Ennek összege évente változik, 2013-ban 65 éves korig £8,105 (2,8 millió forint). Ez alatti jövedelem után nem kell adózni.
 
4. Angliában £77,000 (27 millió forint) éves forgalom alatt a cégek és vállalkozók nem kötelezettek VAT (ÁFA) regisztrációra. Ez azt jelenti, hogy ekkora forgalom alatt a termékeiket az ottani 20 százalékos ÁFA rátétele nélkül árulhatják, így nagyobb nyereséget tarthatnak meg VAT-regisztrált versenytársaikhoz képest.
 
5. Angliában összesen kettő járulékot vonnak le a fizetésből. A munkáltató nem fizet semmit, csak levonja és átutalja az államnak az adót. Ezek:
 
- Jövedelemadó (Incoming tax)
- TB járulék (National insurance)
 
6. Minden vállalkozónak társadalombiztosítást is fizetnie önmaga után, ami hetente mindössze £2,65 (950 forint). Ennek befizetési módjáról a már regisztrált vállalkozó dönthet. Lehetőség van havi ill. negyedéves befizetésére, csekken, direct debit-tel illetve banki átutalással.
 
7. Angliában háromkulcsos adórendszer van érvényben. Ez mindenkire vonatkozik, egyéni vállalkozóra és magánszemélyre is. A sávos rendszer úgy van kitalálva, hogy a gazdagok többet fizetnek, a szegényebbek kevesebbet. A brit munkavállalók többsége -  a piramis legalja - 20 százalékkal adózik.
A sávos adórendszer így néz ki:
ÖsszeghatárAdókulcs
2,6-13 millió forint (7,475-37,400 GBP) éves kereset között éves kereset között 20%
13 millió forint éves kereset fölött 40%
54 millió forint éves kereset fölött 50%
 
 
 
Ráadásul a sávos rendszerhez sok adókedvezmény is tartozik. Egy Londonban élő szakács mondta nekem, hogy a brit adókedvezmények nagyon népszerűek, mert jól vannak kitalálva. Például, aki igazolhatóan biciklivel jár munkába, évi néhány száz fontot visszaigényelhet az államtól, amely így honorálja, hogy valaki egészségesebben él, kevésbé lesz betegszabadságon, így nem kell rá annyit költeni az egészségügyi ellátórendszerben.
8. És a végére jöjjön egy bónusz, a brit adóhatóság honlapja! Ez pont olyan, mint a brit adórendszer: egyszerű, átlátható, praktikus. Ráadásul szerintem szép is. Így néz ki:
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.