Vállalkozás Varga Szabolcs 2013. november. 05. 15:20

Államvallás lesz a vállalkozás?

A Budapest HUB munkacsoport a Nemzetgazdasági Minisztérium megbízásából elkészítette a hazai garázsvállalkozások hitvallását, amiben javaslatokat fogalmaznak meg a hazai ökoszisztéma kialakítására. A munkacsoport tagjai szerint a vállalkozások ösztönzésében még sosem volt ilyen együttműködő az állam, sőt egyenesen a kereszténységre megtérő Nagy Konstantin római császárhoz hasonlították az állam képviseletében jelenlévő Cséfalvay Zoltán gazdaságstratégiáért felelős államtitkárt.

Szeptember közepén jött létre a Budapest Hub munkacsoport, azzal a céllal, hogy meghatározzák a magyar startup ökoszisztéma jövőbeli alakulásának feltételeit, és javaslatokat tegyenek a szabályozói környezet változtatására. A Runaway Budapest 2.0.2.0 című kiadványban a budapesti ökoszisztémát 2020-ra a régió vezető startup központjává irányozzák elő. Ehhez Cséfalvay szerint meg kell találni a komparatív előnyöket. A kiadvány több területen is változásokat sürget, ezek egyike a képzés és az oktatás, de javaslatokat fogalmaz meg az adó és bürokratikus szabályozás megreformálására is. „Ma van egy új, fiatal, dinamikus közösség Magyarországon, amire 20 éve vártunk, az ágazat felvirágoztatása az ő feladatuk lesz, az állam mindössze a katalizátor szerepét vállalja, csak az akadályok elhárítására szűkül a feladatköre.” – mondta Cséfalvay a Műszaki Egyetemen megtartott sajtótájékoztatón.

„Teljesen új szabályozói attitűddel találkoztunk az állam részéről, erre lehet lépni.” - mondta a munkacsoport egyik tagja, Kádas Péter, a Traction Labs. Zrt. társalapítója, majd hozzátette, hogy a magyar vállalkozói körnek alkalmazkodnia kell a nemzetközi trendekhez vagy lemaradnak. „Nincs nemzetközileg elismert magyar startup, csak globális, Magyarországról induló vállalatok vannak. Ezt el kell fogadni, és hinni kell abban, hogy nagy dolgokat innen is létre lehet hozni. Nehéz úgy lovasrohamot indítani, hogy ha az ember meg van győződve róla, hogy idiótán néz ki a lovon.” – hívta fel a figyelmet Kádas a régiós vezetői szerephez szükséges mentalitás elsajátítására.  

„A startup ökoszisztémát sehol sem az állam építette föl, ezért a későbbiekben a munkacsoport remélhetőleg a háttérbe vonul majd, ahogy az állam által éltre hívott infrastrukturális elemek is háttérbe kell hogy szoruljanak, a vállalkozói réteg által szervezett eseményekkel szemben.” – vette át a szót Valner Szabolcs a Digital Factory Zrt. ügyvezető partnere, aki többek között a Vateru.hu alapítója. Valner a starupokban látja Magyarország kiugrási lehetőségét, mert azok dinamikusan képesek növelni a GDP-t, állásokat hoznak létre, így adózás terén is nagyban hozzájárulnak az ország gyarapodásához. A Vatera alapítója ugyanakkor figyelmeztetett, hogy először a selejtek fognak kibukni a Budapest HUB munkacsoport munkájának eredményeként, hiszen a startup ökoszisztéma egy hihetetlen étvággyal működő gépezet, ami kiszórja magából a selejteteket, a sikeres vállalkozások pedig csak később érnek be, eredményeik csak évek múlva láthatóak, ezért elsősorban türelmet kért a sajtó munkatársaitól.

„Nem gondoltam hogy az én koromban még a magyar címer alá ülök” – kezdte megszólalását Záboji Péter, a European Entrepreneurship Foundation alapítója, a Nemzetgazdasági Minisztérium molinója előtt ülve, és méltatta a kedvező kormányzati hozzáállást: katakombákban bujkáló keresztényekhez hasonlította a vállalkozókat, akik 300 év után előbújhatnak miután Konstantin császár államvallássá tette a kereszténységet, utalva az állam közreműködő attitűdjére.