Vállalkozás hvg.hu 2013. október. 18. 15:17

Oszkóék eltörölnék a sebességkorlátozást

Bár bőségesen van kihelyezhető tőke a magyar piacon, és a startupok száma és renoméja is folyamatosan nő, közel sem teljes a hazai innovációs értéklánc: mind befektetői, mind vállalkozói oldalon sokat kell még fejlődnie az országnak ahhoz, hogy Budapest felkerüljön a világ startup térképére. Ezt hivatott katalizálni az ország meghatározó kockázati tőkealapjainak és egyik legrangosabb szakmai szervezetének összefogására épülő AVEC Akcelerátor Program.

Magyarországon évente több száz új startup ötlet születik, és szinte minden hétre jut egy tematikus esemény. A befektetői oldalon is folyamatosan nő a kihelyezhető tőke: a Jeremie I-IV. alap által 131,7 milliárd forint áll a cégek rendelkezésére. A pár már jól ismert nemzetközi sikertörténetet leszámítva az eredmények egyelőre mégsem elégségesek ahhoz, hogy felrajzolják Budapestet a világ nemzetközi startup térképére.

Oszkó Péter, a PortfoLion elnök-vezérigazgatója szerint ennek részben az oka az, hogy nincs elég befektetésre alkalmas jó deal a piacon. "Többre van szükség, mint szenvedélyre és pénzre" – mondta, hozzátéve: az üzlet- és termékfejlesztéshez szükséges tudás hiánya jelenleg még komoly akadályt jelent. De a jogi-szabályozási környezet és a bonyolult adminisztráció is hátráltatja az induló vállalkozásokat. Ugyanakkor Oszkó Péter úgy látja, hogy a befektetői oldalon is szükség van a továbbfejlődésre. "Gyakran nem elég „smart” a money, amit a startupok kapnak, nem elég a tőkén túli egyéb támogatás, nem megoldott a többkörös finanszírozás sem, és akkor a befektetők nemzetközi beágyazottságának a hiányáról még nem is beszéltem” – mondta a PortfoLion elnök-vezérigazgatója.

Oszkó Péter
Stiller Ákos

A teljes piac megreformálásához alapos és átgondolt utánpótlásképzésre van szükség, amelynek a köz-, felső- és felnőttoktatásban, valamint a piacon is meg kell jelennie. „Időt, pénzt és szakértelmet kell fektetni a legjobbak fejlesztésébe. Erősíteni kell a vállalkozói szemléletet és bátorítani kell a vállalkozói élet kihívásaira való tudatos felkészülést. Emellett az államnak a piaccal együtt kell lélegeznie ahhoz, hogy felnőjünk a világ startup nagyhatalmaihoz” – tette hozzá Oszkó Péter.

Az értékláncban tapasztalt hiányosságokat felismerve indította el a PortfoLion, a Day One Capital, a Bonitás és a Mobilitás és Multimédia Klaszter az AVEC Akcelerátor Programot. A három tőkealap együttesen 25 milliárd forintot kezel, ebből nagyságrendileg 7 milliárd származik a Jeremie alapból, míg további 18 milliárd forint magánbefektetőktől származik. A trió így az induló cégeket gyakorlatilag teljes életciklusukon át végig tudják kísérni, szakmai, üzleti és tőke-igényeiket kielégítve – vagyik: ezzel eltörölhetik a sebességkorlátozást a magyar innovációs sztrádán, ami egyedülálló konstrukciónak számít a magyar piacon.