2013. szeptember. 05. 15:18 MTI Utolsó frissítés: 2013. szeptember. 05. 15:19 Vállalkozás

Kínaiak szállnak be a szibériai cseppfolyósgáz-üzletbe

A legnagyobb kínai állami energiaipari konszern, a CNPC 20 százalékos részesedést vásárolt az orosz Novatek gázipari cég szibériai cseppfolyósgáz-kitermelési projektjében – jelentette az Interfax orosz hírügynökség.

Feltárják a szibériai Jamal-félszigeten lévő Juzsno-Tambejszkoje gázmezőt, és olyan üzemet építenek, ahol cseppfolyóssá alakítják a kitermelt gázt. A gyár kapacitása a tervek szerint 2018-ra eléri az évi 16,5 millió tonnát.

Az erről szóló megállapodást csütörtökön Szentpéterváron, a G20-országcsoport csúcstalálkozójának a helyszínén írták alá az orosz és a kínai vállalat képviselői.

Becslések szerint az ügylet értéke 20 milliárd dollár (több mint 450 milliárd forint).

2011-ben a francia Total szintén 20 százalékos részesedést szerzett a projektben.

Leonyid Mihelszon Novatek-vezér azt mondta, hogy a cég a mostani 60 százalékról 51 százalékra akarja csökkenteni a részesedését.

A Jamal-félszigeti cseppfolyósgázprojekt részeként tervbe vették azt is, hogy építenek egy olyan tengeri kikötőt, amelyben jégtörő tartályhajók is horgonyozhatnak.

hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.