Őrizetbe vették az orosz vezérigazgatót
A miniszterelnök meghívására tárgyalni érkezett a káliumtermeléssel fogalakozó Uralkali vezérigazgatója Fehéroroszországba, de a megbeszélés után már nem hagyhatta el az országot.
A helyi hatóságok szóvivője szerint a két hónapos őrizet könnyen meghosszabbítható. A vezérigazgatót azzal vádolják, hogy visszaélt a pozíciójával haszonszerzés érdekében. Az Uralkali szóvivője azt nyilatkozta, hogy az estet provokációnak tekintik – írja a Portfolio.
A vállalat elnöke, Vladislav Baumgartner a nyáron jelentette be, hogy az Uralkali kihátrál a Belarusian Potash Co. partnercég mögül, melynek feladata az Uralkali és a Belaruskali által termelt kálium értékesítése volt. A lépéssel az Uralkali véget vetett a kálium piacán az árkartellnek, ami jelentős eladói nyomást helyezett számos iparági szereplőre számottevő veszteséget okozva. Az oroszoknak abból lett elegük, hogy a fehéroroszok saját szakállukra dolgoztak, s külön is értékesítettek káliumot partnereiknek, ami Minszk szempontjából valahol érthető is, hiszen az ország legjövedelmezőbb, a teljes kivitel 5,9 százalékát kitevő exportcikkéről van szó. A Belaruskali az orosz lépést egyoldalúnak és előzmény nélkülinek minősítette, azzal viszontvádolva partnerét, hogy ő is a BPC megkerülésével szolgálja ki káliummal egyes vevőit.
A BPC gyakorlatilag az OPEC olajkartell mintájára működött, az árak karbantartásán keresztül garantált jövedelmet termelt tagjainak. Egyetlen igazi konkurense az észak-amerikai Cantopex kartell volt, amelyet a Potash, az Agrium és a Mosaic cég hozott létre. Az oroszok a világpiac 43, az amerikaiak 27 százalékát fedik le. Elemzők közül sokan értetlenül fogadták a kenyértörés hírét, ugyanis a kartell, a közös értékesítés és az árak közös alakítása mindkét fél számára előnyös volt. A politikai motívum szerintük minden bizonnyal közrejátszott a szakításban, Alekszander Lukasenko fehérorosz elnök nagyobb beleszólást akart magának az ország stratégiai fontosságú termékének sorsába.
"Az Uralkali bejelentése a feje tetejére állítja a globális káliumpiacot. Ha eddig a legnagyobb káliumtermelők oligopóliumként működtek, melynek érdeke a magas árak fenntartásában volt, akkor az új többszereplős piac eredménye a jelentős verseny révén számottevő áresés lesz, ami az egyes gyártókat igen kedvezőtlenül érintheti" – mondta korábban Elena Sakhnova, a VTB Capital elemzője.