Megjelent az Új Széchenyi Kockázati Tőkeprogramok Közös Növekedési Alap Alprogramja, aminek célja a növekedési életszakaszban lévő, Magyarország területén, nem a közép-magyarországi régióban székhellyel, illetve Magyarország kivételével az Európai Gazdasági Térség területén székhellyel és Magyarország területén, nem a közép-magyarországi régióban fiókteleppel rendelkező mikro- és kisvállalkozások tőkehelyzetének javítása. Az összesen 12 milliárdos pályázat beadására 10, azaz tíz napot hagyott a kormányzat.
A tegnap megjelent Új Széchenyi Kockázati Tőkeprogramok Közös Növekedési Alap Alprogramja című (GOP-2013-4.3/B kódszámú) konstrukció célja a növekedési életszakaszban lévő, Magyarország területén, nem a közép-magyarországi régióban székhellyel, illetve Magyarország kivételével az Európai Gazdasági Térség területén székhellyel és Magyarország területén, nem a közép-magyarországi régióban fiókteleppel rendelkező mikro- és kisvállalkozások tőkehelyzetének javítása.
A 12 milliárd forint keretösszeggel meghirdetett Közös Növekedési Alap Alprogram elsődlegesen a növekedési életszakaszban lévő, innovatív vállalkozásokat kívánja támogatni. A pályázatok beadási határnapja: 2013. április 19., (péntek), 9:00 és 12:00 óra között. A pályázatok elkészítéséhez szükséges valamennyi információ és dokumentáció elérhető a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség honlapján.
Lényegében ennyit tartalmaz az NFÜ közleménye, azaz még el sem indultak a Jeremie 2-es alapok, hirtelen máris kiírták a Jeremie 3-at. (70 százalék EU-pénz mellé 30 százalék magántőkével kell beszállni, az így létrejött 4 db 3 milliárdos alap növekedési fázisban lévő cégekbe fektet majd be.) Összesen 12 milliárdot osztanak szét.
Egyeztetés nem volt róla senkivel. A mai megjelenés után 10, azaz tíz nap van a beadási határidőig.
Ez azt jelenti, hogy új kockázatitőke-alapok bejegyzésére nincs túl sok lehetőség, mivel minden egyes új alapot a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeleténél (PSZÁF) kell bejegyezni – írja az Insider blog. Az ügyintézési határidő azonban a pályázati megjelenés és a leadás közti időnél (10 nap) hosszabb is lehet. A pályázathoz azonban lehet csatolni a folyamatban lévő PSZÁF eljárások iratanyagát is.
Az egyes alapok legfeljebb 2,5 millió euró (mai árfolyamon 750 millió forint) összeget fektethetnek egy társaságba (ebbe a kapcsolt vállalkozásokat is bele kell számolni), ami jóval nagyobb összeg az eddigiekhez képest. Ezzel lehetővé válik, hogy a korábban befektetéshez jutott cégek további tőkét vonjanak be a Jeremie alapoktól.
Nincs olyan kemény korlát a lehetséges befektetésekkel kapcsolatban, mivel annyi az elvárás, hogy a kiszemelt társaságnak (jogelődjeit is figyelembe véve) legfeljebb öt naptári éven belül alapítottnak kell lennie, továbbá árbevétele nem haladhatta meg az öt milliárd forintot ezen időszakban.