Vállalkozás Varga Szabolcs 2013. április. 10. 05:24

Kaszálni akar? Fektessen marihuanába!

A marihuána orvosi célokra való felhasználása nem új keletű, de a nemrég benyújtott szövetségi törvénytervezet elfogadásával az egész Egyesült Államokban legálissá válhat a „fű” – persze csak – orvosi célú felhasználása, ami az orvosi marihuána ipar fellendülését és az érdekelt cégek papírjainak rallyját hozhatja magával.

Európában is terjed a cannabis-gyógyszer

Április elsejétől hozzáférhetőek a marihuána-alapú gyógyszerek Csehországban, de mivel egy vállalat sem gyárt ilyen gyógyszereket, import orvosságok kerülnek a gyógyszertárakba. Az európai piacon az egyik jellemzőbb gyógyszer a Sativex elnevezésű sclerosis multiplex betegségben szenvedők részére előállított fájdalomcsillapító. A gyógyszert a brit GW Pharmaceuticals fejlesztette ki, és részvénye mindenkori legmagasabb árfolyamára emelkedett, amikor 2003-ban a Bayer AG megvásárolta első vadkender alapú készítményének gyártási jogát. A német gyógyszervegyészeti konszern 25 millió fontot fizetett a szer nagy-britanniai terjesztési jogáért, ami az unióban – Csehország mellett – azóta már Spanyolországban, Németországban, Dániában és Svédországban is kapható, és zajlik az engedélyezési folyamat Ausztriában és Olaszországban is. A GW 2011-ben a Novartissal is szerződött, így elérhető a gyógyszer már Ázsiában, Afrikában, Kanadában és Izraelben is.

Az Egyesült Államok 18 államban és Columbia kerületben engedélyezték az elmúlt évek során – recept ellenében – a marihuana orvosi felhasználását, a szövetségi törvények ezzel szemben tiltották és felülírták az állami szabályozásokat. A marihuána mindeddig ott van azoknak az anyagoknak a listáján, amelyeket orvosi célra nem alkalmaznak. Ezen próbál most változtatni az amerikai képviselőház 13 tagja, akik beterjesztették az orvosi célú marihuána fogyasztók védelmére vonatkozó tervezetet. A tervezet értelmében ezt a narkotikumot levennék az illegális készítmények lajstromáról, engedélyeznék a cannabis termesztését, szállítását és eladását – orvosi vényhez kötve. A vadkender-alapú szerek fájdalomcsillapítóként alkalmazhatóak rákos megbetegedések és gerincsérülések esetén is.

Közgazdászok számítása szerint a marihuána eladásából Kalifornia költségvetése – adók formájában – közel egy milliárd dollár bevételhez jut. A döntő azonban az lehet, hogy az új törvény elfogadása komoly megtakarítást hozhat a kábítószer-kereskedelem elleni harcban. A szövetségi kormányzat évente 15 milliárd dollárt költ a marihuána-kereskedelem elleni harcra, ugyanerre az egyes államok további 25 milliárdot költenek. A képviselőház legalább 150 tagja kész támogatni a törvénytervezetet, amely az USA egész területén legalizálná a marihuána orvosi célú felhasználását.

A cannabis orvosi használatát engedélyező amerikai államok számának növekedésével együtt ugrott meg az orvosi marihuána kereskedelmi értékesítése is. A kender-alapú gyógyszergyártók részvényei akkor kezdtek el szárnyalni, amikor február elején benyújtottak egy törvényjavaslatot a marihuána tilalom eltörlésére és orvosi felhasználásra való szövetségi szinten való engedélyezésére. A befektetői érdeklődés élénkülésére épít egy új alap, a 10 millió dollár alaptőkével induló Denver Relief Fund. A modell szerint az ügy támogatói az alapon keresztül direkt módon invesztálhatnának minden, a növény termesztésével és az iparág működésével kapcsolatos tevékenységbe úgynevezett hitelpapírokon keresztül. A múlt évben az orvosi cannabis kiskereskedelmi értékesítése csaknem 200 millió dollárt ért el. Tavaly – csak Coloradóban – 532 értékesítési, illetve termesztési pont volt és további 1263 kérelmet nyújtottak be. Korábban már a Privateer Holdings és a The ArcView Group is bejelentett hasonló elképzeléseket.

AFP / Atha

Magyar befektetési elemzők szerint, egyelőre korai ilyen jellegű részvényekbe fektetni és nem is kínálnak a hazai piacon ilyen jellegű befektetési csomagot, többek között, mert rossz fényt vetne a kereskedőházakra, hogy a hazánkban tiltott szerrel foglalkozó társaságokba való invesztíciót segítenék elő. Ehhez képest az Egyesült Államokban rohamosan nő az orvosi marihuánára épülő ipar, amit már 2011-ben is 1,7 milliárd dollárosra becsült a független See Change Strategy pénzügyi elemző cég. Közel húsz tőzsdére bejegyzett vállalkozás foglalkozik a marihuánához köthető tevékenységgel, de több vállalat – mint a Medical Marijuana vagy a Cannabis Science Inc – papírjaival a tőzsdén kívüli OTC-piacon kereskednek.