A befektetések korai fázisában kiemelkedő fontosságú a csapat, hiszen mindig beüthet a ménkü, és csak kimagaslóan jó csapatok képesek megfelelő választ adni versenytársakra, piacokra, finanszírozási környezetekre, kollégák távozására, PR-katasztrófákra és ehhez hasonlókra. Mit gondol a csapatösszeállításról Mark Suster, aki hivatalosan is a világ top 5 kockázati tőkebefektetőinek egyike?
A csapat felépítése meghatározó lehet a cég későbbi pályájára is, Suster korai befektetései hozzávetőleg 70 százalékban a csapat felépítését érinti. A Startupdate blog összeszedte, hogy mit gondol a csapatépítésről a befektető guru.
Nem célszerű, ha túl sok a társalapító a cégben, ez ugyanis később nagyon drága felhígulást hozhat. Amúgy is érdemes óvatosnak lenni, és nem átengedni a kontrollt a többi társ-alapítónak – ahogyan egyébként befektetőknek sem szívesen.
Az ideális startup tele van technológiai tehetségekkel, ugyanakkor erős a product management (PM) is, ami létfontosságú része egy tech startupnak. A mérnöki munka korántsem minden, erős PM nélkül a piacon nem lesz életképes a termék.
A korai fázisú vállalkozásoknak sosem szabadna kiszervezni a termék lelkét jelentő fejlesztést, sem egy gyorsabb piacra lépés érdekében átengedni az irányítást tanácsadó cégeknek, sem pedig túl sok értékesítőt felvenni mielőtt a termék készen van és a nem tesztelték a piacra lépés hatásait.
Felesleges hasonszőrűekkel telerakni a céget, hiszen a sikerhez szerteágazó képességekhez lesz szükség. A korai fázisban nem kell megszerezni a nagyágyúkat, ez ráér a terjeszkedés kezdetén is.
A technológiai csapatnál három külön dolgot kell majd menedzselni: az embereket, a folyamatokat és a technológiát. Valószínűleg mindegyik területhez szükség lesz egy-egy szakértőre, akik ráadásul képesek jól együtt dolgozni. Rögtön azután érdemes szerződtetni titkárságot/asszisztenst, hogy bejött egy ésszerű méretű kockázati tőkés kör. A dolog ott fog kifizetődni, hogy a vezetőt nem köti le a mindennapi adminisztráció és lehetősége lesz nagyobb dolgokra fókuszálni.
K korai fázisú cégnél felesleges hangzatos titulusokra szerződtetni, különösen az „elnök” és a „COO” (Chief Operation Officer) titulusok rosszak egy korai fázisban lévő vállalkozásnál. Ugyanígy egy jó pénzügyi igazgató használható pénzügyi, jogi, HR és legtöbbször működési feladatok ellátására is.
Az Igazgatótanács összeállításánál célszerű korlátozni a kockázati tőkebefektetők és a menedzserek számát is. Bármikor fel lehet kérni más startupok vezetőit az igazgatóságba és/vagy be lehet vonni iparági szakértőket, mint független tagokat.
További részleteket itt lehet olvasni.