Heti Válasz: Orbánék szcientológus bázist számolnak fel
A kormány hamarosan visszavesz egy egymilliárd forint értékű Balaton-parti szállót a Műegyetemtől – írja a Heti Válasz csütörtöki száma. A hotelre az adóhivatal nyomozói is lecsaptak, ám a lap szerint valószínűleg nem sejtik, hogy egy szcientológus vállalkozói bázist készülnek felszámolni.
Az Orbán-kabinet várhatóan a jövő szerdai kormányülésen olimpiai központtá nyilvánítja a Hotel Uni nevű, 47 szobás balatonfüredi szállodát a hozzá tartozó 85 hajóállásos kikötővel, parkolóval és stranddal együtt. A vízparttól a 71-es útig (a tó „sztrádájáig") érő, tavaly az öbölátúszásnak is rajthelyet nyújtó ingatlancsoport ma a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemhez (BME) tartozik. Nem tulajdonosi, csak vagyonkezelői értelemben; a hotel az államé, ám a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. és elődei anno a Műegyetemre hagyományozták a területtel való bizniszelés – bérbeadás, értékesítés – jogát – írja a Heti Válasz csütörtöki száma.
A kormány készülő rendelete ennek vetne véget: a lap értesülései szerint az olimpiai központtá nyilvánítással az MNV visszaveszi a 2009-ben több mint egymilliárd forint értékűre becsült Uni-komplexumot. Az MNV már 2011 végén átvilágította a BME vagyonkezelői tevékenységét, ám a lap szerint a felelősség megállapítása, illetve a büntetőaktusok mind ez idáig elmaradtak.
A Heti Válasz birtokában lévő MNV-dokumentum egyértelmű: a Műegyetem a Hotel Unival kapcsolatban olyan súlyú jogsértéseket követett el, hogy az állam nem tehet mást, mint újra saját vagyonkezelésébe vonja a gebinbe kiadott szállót. A BME olyan "őrült magánzót" keresett, aki a leromlófélben lévő – viszont elhelyezkedését tekintve álomadottságokkal rendelkező – Hotel Uni bérleti jogáért cserébe hajlandó 360 millió forintos gyorssegélyt folyósítani, melyet 2031-ig évi 10-20 millióval meg is fejel, ilyen azonban nem akadt – olvasható a lapban.
Az első, nyilvános pályázat kudarcba fulladt, majd jött két zárt körű forduló, melyen az egyetlen óvatos érdeklődő, a jelenleg Navis Port néven futó kft. pénzügyi lehetőségeihez szabták a feltételeket. A Navis Port szerencsecég főalakja a Heti Válasz szerint Laczkó Péter 2007-ig egy Lamicoop nevű vállalkozást irányított, és e minőségében San Benedetto ásványvizekkel, illetve a spanyol Faustino borház termékeivel kereskedett.
A lap nemzetbiztonsági megfontolásból már 2008-ban közzétette a szcientológus vállalkozások nemzetközi szervezetének (WISE) hazai tagnyilvántartását – benne Laczkó nevével –, de a Műegyetemen a jelek szerint senki nem akart körültekintő lenni. Időközben az adóhivatal is lecsapott a Hotel Uni üzemeltetőjére – írja a lap.
A szcientológus szálakkal átszőtt teljes Hotel Uni-krimi, illetve a balatonfüredi szálló további hasznosításának forgatókönyve a március 21-i Heti Válaszban olvasható.