Hivatalosan is a Mol lehet az INA többségi tulajdonosa
A horvát kormány további 19 százalékos INA-részvénycsomag eladását fontolgatja, amelyet a Mol vásárolna meg - írja a Globus című horvát hetilap legfrissebb számában pontosan meg nem nevezett forrásokra hivatkozva.
A Mol felügyelőbizottságának név nélkül idézett munkatársa a lap szerint azt állítja, hogy a Mol újabb 19 százalékos részvénycsomagot vásárolna az INA-ban, ami után a horvát kormány 25 százalék plusz egy részvényből álló irányítási csomagot tartana meg. Az eladásról szóló hírt az újságnak egy szintén név nélkül idézett horvát INA felügyelő bizottsági tag és az "egyik kormányalelnök munkatársa" is megerősítette.
A cikk olyan feltételezésekről is írt, amelyek alapján a Mol már most is több mint 51 százalék tulajdonjoggal rendelkezik az INA-ban. Miután azonban hivatalosan csak 49 százalékot birtokolhat, a maradék két százalékot titokban tartja. Az újabb 19 százalékos részvénycsomag megvásárlása után azonban a Mol hivatalosan is az INA többségi tulajdonosává válna - írja a lap.
Nem vitás, hogy a 10-15 milliárd kunát érő üzlet sokat jelentene a 10 milliárdos deficitben lévő költségvetésnek - állapítják meg a cikkben, hozzátéve, hogy a további privatizációt Slavko Linic pénzügyminiszter sem ellenezné.
Ugyanakkor a cikk felveti azt a kérdést, hogy hogyan magyarázná meg Zoran Milanovic miniszterelnök a horvát olajvállalat kiárusítását az embereknek. "A részvények további 19 százalékának eladása technikailag semmit sem jelent, mert bármit is mond a Mol igazgatósága, az INA-t amúgy sem Horvátország irányítja" - idézi válaszként a lap a horvát felügyelő bizottsági tagot, hozzátéve a másik, kormány közeli forrás véleményét, aki szerint bár a kormány több variáción is gondolkodik, a legvalószínűbb a 19 százalékos részvénycsomag eladása.
Egy másik forgatókönyv szerint Horvátország nem folytatná a vállalat privatizációját, hanem a jelenlegi tulajdonosi viszonyok mellett más "játékszabályokra", vagyis az irányítási rendszer átalakítására törekedne. Ebben az esetben két horvát és két magyar tagból álló bizottságokon keresztül igazgatnák az INA-t, vita esetén pedig a horvát gazdasági minisztérium mondaná ki a végső szót - állítja a lap által kérdezett kormány közeli forrás.
Szerinte a horvát kormány azt is kérné, "hogy az INA önálló vállalat legyen, hogy a Mol ne tudjon önállóan bejutni a volt Jugoszlávia piacaira, és a magyarok ne kisebbíthessék az INA jelentőségét, azért, hogy a Molból fő regionális társaságot csináljanak".
A Globus szerint a harmadik forgatókönyv alapján a kormány kivásárolná a Mol-tulajdont. Egy ismét csak név nélkül idézett volt INA-igazgató úgy véli, hogy a kormánynak nincs erre pénze. "De figyelembe véve, hogy a magyar kormány tavaly, vagyis a legnagyobb válság idején vásárolta meg az orosz tulajdonrészt a Molban, akkor ez jelent valamit" - tette hozzá.
Negyedik lehetőségként a jelenlegi állapot megtartását jelöli meg a horvát lap, megjegyezve, hogy "ez semmiképp sem felel meg Horvátországnak, de Magyarországnak sem, amelynek tovább kellene hallgatnia Zágráb kritikáit".