VG: bajban a csomagolóipar, jobban viszik a külföldi árut
Visszaesett a csomagolóipar: az általános gazdasági helyzet mellett a fő gondot a környezetvédelmi termékdíjas szabályozás idei változása jelenti, amely hátrányba hozta az itthoni gyártókat az importőrökkel szemben - írja szerdai számában a Világgazdaság.
Nagy Miklós, a Csomagolási és Anyagmozgatási Országos Szövetség főtitkára a lapnak azt mondta, hogy az első félévben majdnem 5 százalékkal csökkent a Magyarországon felhasznált csomagolóipari termékek mennyisége, az importált csomagolóanyagok volumene ugyanakkor nagyjából 5 százalékkal nőtt, ezzel az import termékek részaránya a hazai felhasználáson belül az egy évvel korábbi 43-ról 46 százalékra emelkedett. Pozitívum, hogy a külpiaci értékesítés emelkedett, bár csak szerény mértékben – tette hozzá.
A múlt évet 471 milliárd forintos forgalommal záró, körülbelül 25 ezer főt foglalkoztató iparág gyengélkedése részben az általános gazdasági helyzetre vezethető vissza. Emellett az ágazatot külön sújtják a környezetvédelmi termékdíjas szabályozás 2012 elején életbe lépett változásai.
A termékdíjtételek - átlagosan 250 százalékos - emelésének önmagában jelentős árdrágító hatása volt. A termékdíjfizetés átvállalásának intézménye pedig a felhasználókat az import csomagolóanyagok vásárlására ösztönzi - olvasható a cikkben.
A Csomagolási és Anyagmozgatási Országos Szövetségnél úgy látják, hogy sürgős lépésekre lenne szükség az ágazat versenyképességének javításához. Meg kell szüntetni az itthon gyártók és disztribútorok diszkriminációját, a termékdíjas átvállalásoknál figyelembe kell venni a csomagolószer-gyártási sajátosságokat, valamint ki kellene terjeszteni az átvállalás lehetőségét a csomagolási segédanyagokra is – vélik.