2012. október. 08. 10:41 hvg.hu Utolsó frissítés: 2012. október. 08. 10:31 Vállalkozás

Exporttámogatásra fáj a fogászati cégek foga

Mivel tulajdonképpen külpiacra „termelnek”, így akár az exporttevékenység ösztönzését célzó uniós pályázatokból is pluszforráshoz juthatnának a jövőben a külföldi betegek ellátásában részt vevő fogászati és fogtechnikai vállalkozások – mondta a Világgazdaságnak Szűcs László, az Orvosi Turizmus Iroda vezérigazgatója.

A külföldi betegek ellátásával a fogászati turizmusban részt vevő fogászatok és fogtechnikák gyakorlatilag határokon belül, de határon átnyúló szolgáltatást végeznek. Ez viszont azt jelenti, hogy minimum meg kell vizsgálni, hogyan részesülhetnek ezek a vállalkozások az exporttevékenység ösztönzését célzó uniós támogatásokból - írta a VG az Orvosi Turizmus Irodára (OTI) hivatkozva.

Korábban az OTI által kidolgozott Magyar Fogászati Turizmus Fejlesztési Program képezte annak az egymilliárd forintos pályázatnak a szakmai bázisát, amelyet a kormány 2011-ben szavazott meg az ágazatnak.

Szűcs László, az OTI vezérigazgatója a VG-nek azt mondta, a magyar fogászati turizmus fejlesztéséhez kapcsolódó „turisztikai marketing” pályázatokon a héten kihirdetettek szerint 39 vállalkozás nyert összesen csaknem egymilliárd forintnyi vissza nem térítendő támogatást. Emellett a fogászati vállalkozások versenyképességének megőrzését célzó uniós pályázaton eddig majdnem 60 fogászat összesen 1,3 milliárd forintos támogatásban részesült a rendelkezésre álló 3,5 milliárdból. Míg az előbbi forrás kifejezetten a fogászatok marketingtevékenységének ösztönzését, az utóbbi a szolgáltatási szint növelését és a dolgozók bértámogatását célozta.

A fejlesztések folytatását tennék lehetővé az OTI szerint azok az uniós pályázatok, amelyek célja a kkv-k üzleti környezetének fejlesztése vagy akár a piacfejlesztési tanácsadás, amellyel a vállalkozások külpiacra jutását, exporttevékenységük ösztönzését támogatják.

Az Orvosi Turizmus Iroda Zrt. két másik vállalkozással, a Magyar Fogászati Turizmus Fejlesztő Kft.-vel és a Magyar Fogászati Turizmus Szervezővel alkot közös cégcsoportot. Az OTI az egyetlen vállalat, amelybe a tulajdonosok külső forrást, nemzetközi tőkét terveznek bevonni, sőt öt-hét éven belül a vállalat tőzsdei bevezetése is a tervek között szerepel.