Amerikát másolhatja le az NFÜ
Nagy infrastrukturális fejlesztések esetében amerikai tapasztalatokra és pozitív példákra építve az értékelemzés bevezetésének lehetőségét méri fel Magyarország az uniós projektek esetében - közölte a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ). Az értékelemzés az NFÜ szerint sikeresen alkalmazható a közútfejlesztés, autópálya építés, árvízvédelem, gazdasági- és szociális infrastruktúra fejlesztések esetén is.
A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) és a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) felkérésére augusztus 27-től 31-ig nemzetközileg elismert amerikai szakértők látogattak hazánkba, hogy egy új módszertanról, az értékelemzésről osszák meg személyes tapasztalataikat - írja közleményében az NFÜ.
Az uniós finanszírozás és az amerikai államok szövetségi kormánya által támogatott beruházások pénzügyi rendszere számos hasonlóságot mutat. A módszer lényege, hogy egy projekt a funkcionális értékeit maximálisan megtartva vagy akár javítva a lehető leghatékonyabb forrás felhasználással valósuljon meg.
Az USA-ban szövetségi finanszírozás esetében egymillió dollár felett kötelező értékelemzés elvégzése, amely tapasztalataik szerint átlagosan 10 százalékos megtakarítást eredményez és nagyban hozzájárul a projektek minőségének és ezáltal megvalósíthatóságának, fenntarthatóságának javításához.
„Nem ismeretlen hazánkban sem a módszer, itthon ilyen szemléletmóddal fejlesztették a paksi atomerőművet, ahol egy konkrét projektnél a radioaktív hulladékok tárolása esetén a korábbi eljárás alapján 11 tárolókamrára lett volna szükség, amit az értékelemzési módszerrel, megnövelt kamrákkal 4 tárolókamrára csökkentettek. A megtakarítás ennél a konkrét projektnél 14 milliárd forint volt” – közölte Csepreghy Nándor, az NFÜ kommunikációs vezetője.
Az eljárás jó lehetőséget nyújthat Magyarország számára is, amelynek köszönhetően a jövőben több projektet valósíthatunk meg és a beruházások fenntarthatósága, gyakorlati felhasználása is számottevően javulhat - tette hozzá az ügynökség.